Piyasalar

24 Eylül 2017, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

ABD-CHP Yakınlaşması

25 Ekim 2013 10:57 tsi
ABD-CHP Yakınlaşması CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ile bir araya geldi.

Ana muhalefet partisi CHP seçimler öncesi ABD ile dirsek temasını artırdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone ile bir araya geldi. Kılıçdaroğlu ve Ricciardone, önceki gece saat 23.00 sularında Sheraton Hotel'de görüştü. Basına kapalı olarak gerçekleşen görüşme yaklaşık 2 buçuk saat sürdü.  

İkilinin bir otelde gerçekleştirdiği görüşmede, gündemdeki siyasi gelişmelerin ele alındığı kaydedildi. Görüşmede ayrıca sıra Kılıçdaroğlu'nun olası ABD ziyaretinin de gündeme geldiği belirtildi. Sheraton Hotel'deki kritik görüşme basına kapalı olarak gerçekleşti. 

Öte yandan CHP geçtiğimiz ay da ABD'ye bir heyet göndererek dikkat çekici görüşmelerde bulunmuştu. CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu başkanlığındaki heyet başkent Washington'da Beyaz Saray, Dışişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı Pentagon'da bazı üst düzey yetkililer ve ABD'deki en büyük Yahudi lobisi AIPAC'in temsilcileri ile görüşmüştü.  

ABD-CHP Yakınlaşması

Faruk Loğoğlu görüşmelerine ilişkin Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada Washington'a gelişlerinin ana nedeninin iki başlık altında özetlenebileceğini ifade etmiş ve bunları CHP'nin bugünün Türkiye'sinin içerideki ve dışarıdaki sorunlara bakışının Amerikan muhataplara anlatılması ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun Kasım ayı içerisinde yapılması planlanan ABD ziyareti için zemin yoklaması yapılması olduğunu söylemişti.  

ABD'li yetkililerin CHP'nin görüşlerine önceleri sadece ilgi duyarken bugün daha yakından ilgilendiklerine dikkat çeken Loğoğlu, "Bugün çok daha kapsamlı, çok daha ayrıntılı sorulara muhatap kaldık. Bu da Amerikalı muhataplarımızın CHP'yi önümüzdeki dönemde bir iktidar partisi olarak değerlendirdikleri izlenimini bizde yarattı" demişti. Ancak Kılıçdaroğlu'nun ABD ziyaretinin 30 Mart 2014'te yapılması beklenen Mahalli İdareler Seçimleri'nden önce gerçekleşmeyeceği ifade ediliyor. 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9933 µs