Piyasalar

24 Eylül 2017, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLAN BİTKİ ÇAYI HANGİSİ

27 Aralık 2012 15:45 tsi
ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLAN BİTKİ ÇAYI HANGİSİ Zayıflamaya Yardımcı Bitkisel Çaylar Yeşil Çay: Yeşil çay içinde bulunan “kateşinler” metabolizmayı hızlandırarak gün boyu dinlenir...

Zayıflamaya Yardımcı Bitkisel Çaylar

Yeşil Çay: Yeşil çay içinde bulunan “kateşinler” metabolizmayı hızlandırarak gün boyu dinlenir halde yakılan kalori miktarının bir miktar arttırmanıza yardımcı olabilir. Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırma etkisi ise şöyle gelişiyor; bir kateşin türü olan “epigallocatechin gallate” metabolizmayı çalıştıran enzimlerle etkileşime girerek vucudun sıcaklığını arttırıyor. Sıcaklığın yükselmesi içinse vücut daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor ve kalori yakmaya başlıyor. Yeşil çayın bu özelliği ile ilgili olarak, “Clinical Nutrition American Journal”ın Ocak 2005 sayısında sonuçları yayınlanan araştırmada 12 haftalık bir çalışmada diyetle birlikte yeşil çay tüketmenin bel çevresindeki yağları azalttığı belirtiliyor.

Yine 12 hafta süren ve “Physiology & Behavior” adlı bilimsel dergide sonuçları yayınlanan bir diğer araştırmada ise, kalori kısıtlamalı bir diyetle birlikte yeşil çay içen obez erkeklerin, yeşil çay içmeyenlere göre 7 kilo daha fazla verdikleri kaydedilmiş. Aynı makalede yer alan bir diğer sonuç ise; çalışmaya katılan erkeklere 4 haftada bir yapılan fizyolojik testlerde, yeşil çayın enerji tüketimini arttırdığı ve yağ oksidasyonunu arttırdığı belirlenmiş.

Kafein içeren yeşil çayın fazla tüketiminin uykusuzluğa, mide bulantısı ve kusma gibi bazı yan etkilere yol açabileceğini unutmadan kontrollü olarak tüketin.

Mate Çayı: Ülkemizde olduğu gibi pek çok ülkede de kilo vermek isteyenler arasında oldukça popüler bir bitki olan mate’nin (yerba mate ve Ilex paraguariensis olarak da bilinir) zayıflamaya yardımcı 3 etkisi bulunuyor; kabızlığa iyi gelmesi, metabolizmayı hızlandırması ve fazla suyun vücuttan atılmasına yardımcı olması. Ancak mate’nin kilo vermeye etkisi hakkında yapılan ve sonuçları “Archives of Biochemistry and Biophysics”de yayınlanan araştırmada mate çayı değil mate bitkisi özü kullanılmış ve bu araştırma hayvanlar üzerinde yapılmış. Mate çayının faydaları sayfasında çayın kullanımı, hazırlanışı ve yan etkileri hakkında daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Oolong Çayı: Japonya Ehime Üniversitesi araştırmacıları tarafından hayvanlar üzerinde yapılan bir diğer araştırmada ise oolong çayının obeziteyi önleyici özelliği olduğu belirtiliyor. “International Journal of Obesity and Related Metabolic Disorders”da 1999 yılında yayınlanan çalışma sonuçlarında oolong çayının lipoliz yani yağ yakımını arttırdığı kaydedilmiş.

Diğer Çaylar

Sindirimi kolaylaştıran ve tokluk hissini uzatan zencefil çayı diyetinize bağlı kalmanıza yardımcı olabilir. Zencefil çayı ile zayıflama yazısında bu konuda yapılmış araştırmalar ve çayın hazırlanışı ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Maydanoz çayı son yıllarda diyet listelerinde sık sık yer alıyor ve kilo vermeyi hızlandırdığı söyleniyor ancak daha çok diyetin başlangıç aşamasında fazla suyun atılmasını hızlandırarak yağ yakmadan tartıda hafiflemenizi sağlıyor. Maydanoz çayının faydaları sayfasında kullanımı ve yan etkileri hakkında daha detaylı bilgiler yer alıyor.

Sonuç olarak bitkisel çayları, diyet yaparken sizi zorlayan açlık hissini bastırmak, tartıda sizi umutsuzluğa sürükleyen fazla suyu atmak, metabolizmayı hızlandırarak gün boyu yaktığınız kaloriyi biraz da olsa arttırmak için kullanabilirsiniz.

Bitki çaylarının tüm bu etkileri artı hanesine yazılırken, kafein içeren çayların uyku kaçırması, fazla içildiğinde mide bulantısına yol açması gibi yan etkilerine de dikkat etmek gerekiyor. Gebelik ve emzirme döneminde, herhangi bir bitkisel ürünü düzenli olarak kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederim. Ayrıca düzenli olarak ilaç kullananlar, tükettikleri bitki çayının kullandıkları ilaçlarla etkileşime geçip geçmediğini doktorlarından öğrenebilirler.

Piyasada pek çok farklı marka altında bulabileceğiniz, çeşitli bitki karışımlarıyla hazırlanan zayıflama çaylarının olası yan etkileri hakkında bilgileri zayıflama çaylarının zararları yazısında bulabilirsiniz.kaynak:kibarlı
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9286 µs