Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Muharrem BAYRAKTAR


Muharrem BAYRAKTAR
15 Temmuz 2016

Suriyeli mültecilerin tek yolu Suriyedir!Erdoğan’ın Suriyeli mültecilere yönelik “ballı-kaymaklı” iki teklifi var. Hem vatandaş yapılmalarını, hem de TOKİ’den ev verilmesini istiyor. Zaten çoğuna yardım adı altında maaş da ödeniyor. Adamlar daha ne yapsın; maaş, ev, vatandaşlık, 3’ü bir arada!
Bu akıl almaz teklif bir ülkeyi batıracak kadar tehlikeli sonuçlar içeriyor. Suriyeli mültecilerin sosyal, siyasi, ekonomik durumu, ülkelerindeki suç işleme oranları, rejime bakışı, Yeni Suriye oluşumundan sonra ne yapacaklarına dair yapılmış kapsamlı bir bilimsel saha çalışması yok. 
Ama görünen köy kılavuz isteniyor: Bunlar Suriye’nin en sorunlu kesimi. Suriye ziyaretlerimde gördüğüm o naif, dürüst, temiz, çalışkan, kültürlü insanlara hiç benzemiyorlar.
Ortak özelikleri “devletlerine ihanet etmiş ya da ihanet ettirilmiş olmaları!” Çoğunun ya kendisi ya da yakınları rejim güçlerine karşı isyan etmiş, eline silah alıp resmi güçlere saldırmış kitleler. Bugün kendi rejimine silah çekenin yarın sığındığı ülkeye karşı silah çekmeyeceğinin garantisi yok.
Dahası var:
Ülkenin hangi noktasına sığınmışlarsa orada sorun üretiyorlar. Olay çıkartıyorlar, kavga ediyorlar, insan bıçaklıyorlar hatta öldürüyorlar, mahalleleri bir birine katıyorlar, hırsızlık yapıyorlar, ülkede misafir olduklarını bilmeleri gerekirken ev sahibi edasında ve kaba davranıyorlar, sokaklarda kalabalık kalabalık ve yüksek sesle konuşarak dolaşıyorlar, ahlaksızlık diz boyu, kadınlara-kızlara sarkıntılık yapıyorlar, plaja gidip plajı, kafeye gidip kafeyi bir birine katıyorlar
Yani bunlar Suriye’den değil adeta başka bir dünyadan gelmiş karakter arzediyorlar.
Suriye devletinin en problemli kesimine vatandaşlık vermek ev vermek insan aklının alacağı bir olay değil.
Biz mille olarak ensar olmayı biliriz ama bunlar “muhacirden başka her şeye benziyor!”
Siz bu eğitimsiz, kaba, isyancı kitleleri vatandaş yaparsanız ülkenin batmasına ve iç kaosa sürüklenmesine zemin hazırlıyorsunuz demektir.
Agah Oktay Güner haklı olarak şu tespitlerde bulunuyor: “Mültecilerin içinde 72 milletten insanlar var. Bir kısmı kanun kaçağı, bazıları azılı terörist, bazıları istihbaratçı... Bunların Türkiye’ye hangi amaçla geldiğini nasıl bileceğiz? İstedikleri gibi dolaşıyorlar. Giderek canımızı daha fazla yakan terör olaylarında bunların bazılarının rol almadığından emin olabilir miyiz? Devletin; bu konudaki gözü kulağı, demlenmiş kamu görevlileridir. Vatandaş dediğimiz insan sizinle ortak milli hatıraları paylaşır. Konya’da bir arkadaşa Çanakkale’den bahsedin,  bakın gözleri dolar. “Dedem orda kalmış” der! Bu durum her ilimiz, her köyümüz, her yerleşim birimi için geçerlidir.
Milli destanlardan bahsettiğiniz zaman bir aksiseda alırsınız. Türküler, şarkılar, maniler hep sizi söyler. Bu vatan toprağının hicranlarını dile getirir. Milli tarihin nice dönüm noktasının unutulmayan melali, türkülerde, uzun havalarda yaşar. Bir Suriyeli veya bir başka ülkenin yurttaşı ile bu güzelliklerde bir ortak nokta olabilir mi? Gelincik gibi şehit mezarları vatanın gözbebeği, iftiharıdır. Toprak onlarla vatan yüceliğine erişir.                
Bu devletin öz vatandaşları açlık sınırı altında yaşarken; TOKİ konutlarını Suriyelilere tahsis etmek toplumun temeline bomba yerleştirmektir. Suriyelilere karşı mevcut huzursuzluğu,   nefrete dönüştürmektir. Yapılacak en doğru hareket onları Suriye’ye iade etmektir. Bunun için önce Suriye politikamız akla, gerçeğe ve milli menfaat çizgisine çekilir. Aklın ışığında düzenlenecek yeni politika ile; Suriyeli göçmenler güvenlik şartları sağlanmış bir dizi tedbir alınarak Suriye’ye teslim edilir. Türkiye bunu yapmak mecburiyetindedir. Aksi halde bayramda İstanbul’da yaşanan manzaralar genişleyerek tekrarlanacaktır. Devlet merhamet kurumu değildir. Kızılay yönetimiyle devlet yönetimini karıştırırsanız devletsiz kalırsınız. Daha önce yazdığım şehit ailelerine devletin ev hediye etmesi konusu artık çözülmelidir. Boş duran TOKİ konutları Suriyeli göçmenlere değil, şehit ailelerine 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda hediye edilmelidir. Devlet katında bu iradeyi bekliyoruz.” (Agah Oktay Güner, Yeni Çağ, 13 Temmuz 2016)
Yapılacak tek şey var; Suriyelileri bir anca ülkelerine gönderecek politikaları devreye koymak. Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 15 Temmuz 2016 Suriyeli mültecilerin tek yolu Suriyedir!
  • 14 Temmuz 2016 Cübbeliye cevap-3
  • 11 Temmuz 2016 Cübbeli'ye cevap-2/
  • 30 Haziran 2016 Cüppeliye Cevap
  • 28 Haziran 2016 Müjdeler olsun! İsraille barıştık!
  • 17 Aralık 2015 Güneydoğunun huzuru ve Davutoğlu
  • 3 Aralık 2015 Dört işlemi bilmeyen mühendisler
  • 2 Aralık 2015 Zafer değil hezimet
  • 26 Kasım 2015 Yurdum insanı savaşıyor!
  • 20 Kasım 2015 Maden talanı uzaya taşındı
  • 18 Kasım 2015 Esad kalacak!
  • 13 Kasım 2015 Türkiye-Amerika gerginliği
  • 6 Kasım 2015 Başbakan istifa etti!
  • 5 Kasım 2015 AKP'nin değirmenine kimler su taşıdı?
  • 4 Kasım 2015 Hasan Demir: Hakkınızı helal edin!
  • 30 Ekim 2015 Cumhuriyet
  • 28 Ekim 2015 Kime oy vereceksiniz?
  • 23 Ekim 2015 2015İstihbarat savaşları
  • 21 Ekim 2015 Okurla hasbihal
  • 16 Ekim 2015 Sansürlü demokrasi
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1578776 µs