Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Prof. Dr. HAYDAR BAŞ


Prof. Dr. HAYDAR BAŞ
26 Mart 2015

Kürtler Türk boyundandır
Sivili askeri; devleti milleti ile bir bilek bir yürek olmanın davasındaki bizlerin; Twitter hesabımızda “Kürtler de Türk’tür” şeklinde paylaştığımız bilgi sosyal medyada deyim yerindeyse patlama yaptı.

Uluslararası sahada bir devrim olarak kabul gören tezimizin tek kare yer bulamadığı TV ekranlarında; bu tweetten bir gün önce gerçekleştirdiğimiz 9. MEM Kongresi bir saniye yer bulamazken; Kürtlerin Türk olduğu bilgisi enine boyuna tartışılmaya başlandı. 

Medyayı hakikaten anlamak güç, eğer araştırma konusunda samimi olsalardı, aşağıda vereceğimiz kaynaklara ulaşmaları hiç de zor olmazdı.

Ancak maksat, çamur at izi kalsın olunca, hakikatle zerre ilgilenen olmadı.

Kürtlerin Türk boylarından olduğu hakkında ciddi çalışmalar vardır.

Yenisey Kitabeleri’nden Elegeş Kitabesi denilen mezar taşındaki Göktürkçe yazıda şöyle denilmektedir: “Ben bey olduğum için Kürt ilinin hanı Alp Urungu’nun altın okluğunu belime bağladım. Otuz dokuz yaşında, yurduma doymadan, mavi semadan, güneşten, aydan, eşimden, oğlumdan, sizlerden ayrıldım.” 

Yenisey Kitabeleri’ndeki bu ifade, iki şeyi ispat ediyor. 

Birincisi, Kürtler de Türk’tür! Zira o dönemde Türk olmayan hiç kimse bey olamazdı.

İkincisi, Kürtler bütün diğer Türk unsurlar gibi inkârı imkânsız bir gerçektir. 

Bu kitabeden, Kürtlerin de Orta Asya’dan gelme bir Türk boyu olduğu kesinlik kazanıyor. 

(Mustafa Gökmen - Eski Türk Kitabeleri isimli kitabında bunlara atfen)  

* M.Ö. 7. Yüzyılda Orta Asya’nın doğusuna hâkim Hunlar (Hiyung-nu) kolundan gelip, Tanrıdağlar bölgesine yerleşerek burada Karluk ve Abdal/Haptal (Heptalit) adıyla tanınan Oğuzlara karşılık; Saka (İskit) birliği içindeki Oğuzların Karlı-dağ/Yaylak bölgelerinde yaşayanlarına Kürt ve bunun benzeri adlar verilmiştir. Yani, Karluk/Abdal urukları, Hunlar kolundan olup; Kürtler ise Sakalar (İskitler) topluluğundaki yüce dağlar bölgesinde yaşayan Oğuzlardandır.

(Kaynak: Prof. Dr. M. Fahrettin KIRZIOĞLU-Kürtlerin Türklüğü isimli kitap)

* 100. Doğu boylamı bölgesinde Yenisey-Kürtlerinden ve 1300 yıldan önce kalan Elkan Alp-Urungu’nun yazılı mezar taşında, zengin hayvan sürülerinden de bahsediliyor ve buradaki Kürt adlı güçlü uruğun, Türk soyundan olup, Türkçe konuşup yazdığı gösteriliyor. 

(Kaynak: Prof. Dr. M. Fahrettin KIRZIOĞLU-Kürtlerin Türklüğü isimli kitap)

* Dicle-Kürtleri sayılan Kürmançların Oğuzlardan geldiği, millî Kürt destan ve an’anelerinden alınarak, şu delillerle anlatılmıştır. 

Kürtler, Cen Tâifesi’ndendir (Yani: Selçuklu, Akkoyunlu ve Osmanlı soykütüklerinde, onların atalarının geldiği Çin/ Doğu-Türkistan ülkesi halkından Karahanlılar, Gürcistandaki Orbelliler, Ahlat-Muş-Bitlis-Bingöl bölgelerindeki Mamık-Konak Kardeşler uruğu/ Karakoyunlular gibi, Kürtler de Çinden gelmedirler.); 

Bütün Kürtler, Bokth ile Beçen (Peçen) adlı iki kardeşten Türemişlerdir , 

İslâmlıktan önceleri Kürtler, Türkistan’ın ulu kağanlarından Oğuz-Hanlılara tâbi olup onların soyundandırlar. 

(Kaynak: 1597’de Bitlis’te yazılan ilk Kürt tarihi Farsça Şerefnâme) 

* Türk, büyük ve ulu bir çınarın gövdesinin adıdır. Sakalar, İskitler, Hunlar, Avarlar, Çerkesler, Cücenler, Hazarlar, Göktürkler, Uygurlar, Karahanlılar, Karahitaylılar, Akkoyunlular, Karakoyunlular, Türkişler, Oğuzlar, Onoğuzlar, Dokuzoğuzlar, Salurlar, Bozoklar, Üçoklar, Kumanlar, Kırgızlar, Karluklar, Karaçaylar, Çuvaşlar, Özbekler, Türkmenler, Azeriler, Kazaklar, KÜRTler ve benzerleri büyük ve ulu Türk çınarının, büyük veya küçük dallarıdır. Kürtçeyi teşkil eden 8500 kelimenin 5080 kadarı tamamen Türkçe’dir.  

(Kaynak: Sen Petersburg Akademisi’nin yayınladığı lügat kitabı)

* Oğuz Han’ın 24 oğlunun olması dolayısı ile Türklerin de 24 ana boya ayrıldığı, Oğuz Han’ın torunlarından birinin adının KÜRT olduğu, Kürtlerin de onun adını taşıdığının yazılı olması çok önemlidir. 

Prf. Dr. De Groot’un Kürtler konusundaki bütün eserlere kaynaklık eden ‘Die Hunnen’ adlı kitabında şunlar yazılıdır: “İşte OĞUZ TÜRKMEN EKRADI (Türkmen Kürdü) veya OĞUZ KÜRT BOYLARI denilen Aşiretlerden örnekler:  

1- Döğer Kürdü: Bu boy kaynaklarda TukGur-Takar, Töker ve Döger olarak geçer. Urfa bölgesinde Kürtçe konuşan bu Aşiret aslında Oğuz’un 24 boyundan biri olan DÖĞERLܒden başkası değildir. Serefname; ‘Kürt Döğer’ isimli bir Kürt boyundan söz eder. 

2- Bayındır Kürdü: Nizip ve Urfa’da BAYINDIR KÜRDÜ adında bir Aşiret vardır. Bayındır aynı zamanda Oğuz’un 24 boyundan birisidir. Barak bölgesinde Bey Dili Türkmenlerine bağlı KÜRDÜLÜ oymağının reisi Kürdülü Kerim, Bayındır Halid’in aynı babadan, ayrı anadan olma kardeşidir. 

3- Badıllı Kürdü: Urfa’da Badıllı olarak adlandırılan bu aşiret, Oğuz’un 24 boyundan BEG-DİLİ ile akraba olduklarını kabul etmektedirler. BEY DİLİ adının KÜRTÇELEŞMİŞ şekli BADILLI’dır.  

4- Kürdülü Aşireti: Barak Türkmenlerinin çoğunluğu Bey-Dili Boyuna mensupturlar.

5- Karakeçili Aşireti: Urfa Siverek’te yaşayan bu aşiret, Siverek Kaymakamlığı’nın Organizesi ile her yıl KARKEÇİLİ Nahiyesinde şölen yaparlar. Kürtçe konuşurlar, fakat aşiretini sorduğunuzda Türkçe olarak KARAGEÇİLİ derler.

6- Ko’vi, Kavi, (Kayı) Aireti: Adıyaman bölgesinde ve Suriye’de KAVİ olduklarını söyleyen Kürtler, KAYI diyemedikleri için, kelimenin telaffuz farklılığından dolayı Oğuz Boyu olduklarını bilememektedirler. Adıyaman’da ve Suriye’de tanıştığımız KAVİ (Kovi) Aşireti mensuplarına KAVI kelimesinin aslının KAYI olduğunu, KAYI Boyu’nun da Oğuzlar’ın 24 boyundan biri olduğunu, asıl Osmanlı İmparatorluğunun kurucularının kendileri olduklarını anlattığımız vakit, bu görüşe itiraz etmediklerini gördük. 

7- Çepni Aşireti: Sivas ve Gaziantep’in Yavuzeli İlçesinde yasayan ÇEPNİ’ler hem Kürtçe konuşmaktadırlar, hem de Alevi-Bektaşi Tarikatına mensupturlar. Bu Kürtçe konuşan Çepniler’in tahsil oranı yüksek oldukları için, birçoğu Oğuz -Türkmen Boyu olduklarını biliyorlar.”  

Wikipedia’da Kürtlerin Türk olduğu hakkında bilgiler vardır.

Özetle Kürtler de Türk boyundandır.

Hal böyleyken kültür seviyeleri ilmimizin sadakası etmeyecek kişilerin, bizi TV ekranlarında küçük düşürmeye çalışmaları ancak kendi cehaletlerinin yansımasıdır.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Nisan 2019 Golan Tepeleri'nden Türkiye'ye
  • 4 Ağustos 2016 FETÖ, Atatürkü neden sevmez?
  • 12 Temmuz 2016 NATO konsepti değişmiyor ya Türkiye?
  • 28 Haziran 2016 Zaman bizi haklı çıkardı: AB dağılıyor
  • 27 Haziran 2016 İmam Hüseyin (a.s.)
  • 17 Aralık 2015 Türkiyenin dostu kaldı mı?
  • 4 Ağustos 2015 Ehl-i Beytin değeri
  • 3 Ağustos 2015 İkinci defa sırtından vurulan Alevi Kürtler
  • 21 Temmuz 2015 Bayramınız mübarek olsun
  • 15 Temmuz 2015 Koalisyon görüşmeleri
  • 13 Temmuz 2015 Kadir Geceniz mübarek olsun
  • 10 Temmuz 2015 Yaraya merhem Milli Ekonomi Modelidir
  • 8 Temmuz 2015 Yeni bir anlayış şart
  • 7 Temmuz 2015 Yunanistan 'Hayır'ın hakkını vermeli
  • 3 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 2 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 1 Temmuz 2015 Türkiye-Savaş-Rusya
  • 30 Haziran 2015 Ramazana yakışmayan manzaralar
  • 29 Haziran 2015 Yine savaşın eşiğindeyiz
  • 26 Haziran 2015 Ehl-i Beyt-4
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1600453 µs