Piyasalar

16 Temmuz 2019, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

Prof. Dr. HAYDAR BAŞ


Prof. Dr. HAYDAR BAŞ
3 Aralık 2014

Putin'in Türkiye ziyaretiRusya Devlet Başkanı Putin’in kısa süren Türkiye ziyaretinde enerji ve milli paralar ile ticaret başlıkları ön plana çıktı. Siyasi konularda Türkiye ile farklı görüşlere sahip olan Putin, Türk halkına barış yanlısı siyasi mesajlar verdi. Değişen dünya dengelerinde ABD ve AB’nin tavırları, sadece çizdikleri sınırlar içinde bir özgürlük tanımakta. Buna göre, demokrasi tarifi yaparken en başta ifade edilen koşul olan bağımsız seçimler, onların iradelerine göre sonuçlanmazsa demokratik dahi sayılmıyor. Rusya’nın ve Batı’nın karşı karşıya geldiği iki konu Suriye ve Ukrayna’da karşıt görüşler böyle ortaya çıkmıştır.  

Suriye’de AB’li gözetmenler denetiminde gerçekleşen özgür seçimlerde ikinci kez seçilen Esad ya da Ukrayna’dan seçimle ayrılan Donetsk ve Lugansk bölgelerinin Rusya’ya bağlanma iradesi göstermesi, Rusya için demokratik, Batı için değildir. Maalesef bu konulara Türkiye’nin bakış açısı da hiçbir menfaati olmamasına karşın aynen AB gibidir. Bu sebeple Erdoğan’la gerçekleştirilen basın toplantısında Erdoğan Batı ile aynı istikamette görüşler beyan ederken; Putin, Esad’ın yönetime devam edip etmeyeceği konusundaki kararın Suriye halkına bırakılması gerektiğini ifade etti. 2013 Şubat’ından beri bize ait olan Mili Ekonomi Modeli’ni (MEM) Meclisinde yani Duma’da kanunlaştırarak uygulayan Rusya Lideri’nin açıklamalarında bizim için önemli olan nokta Türkiye’ye yaptığı ‘milli paralar ile ticaret’ konusundaki tavsiyelerdir.  

Zira doları dünya parası yapma projesi, kapitalizmin özüdür. Milli paralar ile ticaret ise Milli Ekonomi Modeli’ne aittir. Rusya’nın bu konudaki ilk adımı bendeniz ile Putin’in danışmanlarından Victor Minin arasında bundan altı sene evvel geçen bir konuşmaya dayanmaktadır. ABD’nin çökeceği yönündeki Rus tezine karşılık ben, “Hayır ABD batmaz, batan kapitalist sistemdir. ABD’yi bitirmek istiyorsanız doları devreden çıkarın ve dünya ticaretinde milli paralarınızı kullanın. Birleşik Devletler’in çökmesinin yolu budur” tavsiyesinde bulunmuştum. Bu görüşmeden bir hafta gibi kısa bir süre sonra Rusya Çin ile ilk defa ‘milli paralar üzerinden ticaret’ konusunda anlaşmayı imzaladılar.  

Bugün MEM Bloku olarak adlandırılan Hindistan, Brezilya, Çin, Güney Afrika ve Şangay Beşlisi içinde yer alan Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan ile Rusya arasındaki ticarette milli paralar kullanılmaya başlamıştır. Ukrayna krizinden sonra AB’nin uyguladığı ve Rusya’ya 100 milyar dolara mal olan yaptırımlardan bu ülkenin etkilenmemesi, esasen Rusya’nın uyguladığı MEM ile kapitalizmin karşısında kendi kurallarını koymasından ve milli parasını konvertibl yapma yolundaki gayreti sebebiyledir. 

Bugün Rusya ne enerjide, ne doğalgazda, ne petrolde Batı pazarına muhtaçtır.  MEM ile ayakları üzerinde duran bir ekonomi dengesine ulaşmıştır ve Müslüman Türk dünyasında, Çin’de kendine yeni pazarlar bulmaktadır.  

Ne hazin tecellidir ki, Rus Lider bir Türk’e ait olan MEM ile büyürken ve Batı’ya kafa tutarken; adeta Batı’yla aynı görüş açısını paylaşan Erdoğan’a Türkiye’de MEM’i dış ticaret kurallarını tavsiye etmiştir. 
Yıllardır yaptığımız MEM ikazlarına karşı kör-sağır-dilsiz olan siyaset inşallah Moskova’dan gelen tavsiyeyi dinler.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Nisan 2019 Golan Tepeleri'nden Türkiye'ye
  • 4 Ağustos 2016 FETÖ, Atatürkü neden sevmez?
  • 12 Temmuz 2016 NATO konsepti değişmiyor ya Türkiye?
  • 28 Haziran 2016 Zaman bizi haklı çıkardı: AB dağılıyor
  • 27 Haziran 2016 İmam Hüseyin (a.s.)
  • 17 Aralık 2015 Türkiyenin dostu kaldı mı?
  • 4 Ağustos 2015 Ehl-i Beytin değeri
  • 3 Ağustos 2015 İkinci defa sırtından vurulan Alevi Kürtler
  • 21 Temmuz 2015 Bayramınız mübarek olsun
  • 15 Temmuz 2015 Koalisyon görüşmeleri
  • 13 Temmuz 2015 Kadir Geceniz mübarek olsun
  • 10 Temmuz 2015 Yaraya merhem Milli Ekonomi Modelidir
  • 8 Temmuz 2015 Yeni bir anlayış şart
  • 7 Temmuz 2015 Yunanistan 'Hayır'ın hakkını vermeli
  • 3 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 2 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 1 Temmuz 2015 Türkiye-Savaş-Rusya
  • 30 Haziran 2015 Ramazana yakışmayan manzaralar
  • 29 Haziran 2015 Yine savaşın eşiğindeyiz
  • 26 Haziran 2015 Ehl-i Beyt-4
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1487737 µs