Piyasalar

17 Temmuz 2019, Çarşamba tsi
°C

En Sıcak Konular

Prof. Dr. HAYDAR BAŞ


Prof. Dr. HAYDAR BAŞ
11 Kasım 2014

Alevi dedeler neyin peşinde...On Muharrem Aşure aşında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelen Alevi dedeler ve federasyon başkanları, her fırsatta talep ettikleri cemevlerinin ibadethane olması yönündeki teklifi yeniden gündem etmişler. 
Tekke ve zaviyelerin kapatılmasına ilişkin kanunda düzenleme isteyen dedelerin, Sayın Erdoğan’ın başbakanlığının ilk yıllarında İmar Kanunu’nda yapılan değişiklikten haberleri yok herhalde… 
İmar Kanunu’nda yapılan düzenlemeyle ‘cami’ ifadesi ‘ibadethane’ olarak değiştirilmiştir.  
Bundan sonra mahalle aralarında 70 bin kilise evi açılmıştır. Ve bir tek Hıristiyanın dahi yaşamadığı yerlerde oluşturulan kiliseler yasal hiçbir engelle karşılaşmamaktadır. 
Cemevleri de aynı kanun kapsamında zaten serbesttirler.  
Aslında bir değişikliğe gerek yoktur. Eğer Alevilerin ibadethaneleri olan cemevleri konusunda samimi iseniz, evinin alt katında cemevi açan bir Müslümana kanunen müdahale etmemeniz gerekmektedir. 
Cemevlerinin ibadethane kapsamında görülmesi yasal bir engellenmeden kaynaklanmamaktadır. Maksat Alevi kardeşlerimizin sindirilmesi ve dışlanmasıdır. 
Benzer uygulamayı başörtüsü konusundaki tavrında da gördüğümüz AKP, başörtüsüne mani bir durum olmadığı halde 12 senelik iktidarının son dönemlerine kadar başörtüsünü kanunen yasakmış gibi halka göstermişti. Oysa başörtüsü meselesi de şimdi olduğu gibi mevzuata dair düzenlemelerle halledilecek bir serbestlikteydi. 
Kısaca, ‘dindarım’ diyen AKP’nin Müslümana olan yaklaşımı ve tanıdığı serbestlik ne yazık ki, azınlıklara yaklaşımı kadar özgürlükçü olamamaktadır. 
Aleviler ile özellikle seçim dönemlerinde bir araya gelen hükümet, her defasında onların taleplerini dinlemekle yetinmektedir. 3. Köprü’nün adının Yavuz Sultan Selim olmasına verilen tepkileri hatırlayınız. Alevileri katleden bir padişaha olan itiraz ne işe yaramıştır? 
Ne Alevi dedelerin maaşa bağlanması vaadi, ne cemevi sorunu halledildi mi? 
Roman açılımı, Alevi açılımı hatta çözüm süreci gibi ülkemizdeki etnik kimlikler ve mezhepsel ayrımlar üzerinden yürütülmeye çalışılan siyaset sadece hevesleri kursakta bırakmaktadır. 
Hükümetin “Kardeş Esad’ı, düşman Esed” ilanı, temelinde Esad’ın Arap Alevisi Nusayri olması nedeniyle değil midir? 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile görüşmesinde, “Irak’ta ordu sürekli kaçmakta, yerini IŞİD’e teslim etmektedir. Ordunun yüzde 100’ü Şia mezhebindendir” demekle yine mezhepsel bir ayrımın altını çizmedi mi? 
Sünni Erdoğan her fırsatta Müslüman Sünni ve Şiileri ayırt ederken, siz Alevi dedeler ondan hangi hakkı talep ediyorsunuz? Ya da 12 yıl başbakanlık yapan Erdoğan’dan bu sürede hangi hakkı aldınız da yeniden hak talep etmek için onun Aşura davetinde buluştunuz? 
Bu tavrınız, Hz. Hüseyin’i iktidarı elinde bulunduran Halife Yezid istiyor diye şehit eden Kufelilerin tavrından farksızdır. 
Kufeliler mevcut halifeye itaat için Peygamber Efendimiz’in oğlunu şehit ettiler. Siz de belki hak elde ederiz diye hiçbir şey vermeyeceğini bildiğiniz güce teslim oluyorsunuz. 
Şunun da altını çizmek isteriz, senelerce Aleviliğini gizleyen, horlanan, din eğitiminden mahrum kalan sizlerin bugün Aleviyim diyebilmesi bizim sayemizdedir. 
Bağımsız Türkiye Partisi’nin (BTP) gerçek Alevi açılımından sonradır ki, ‘Ben Aleviyim’ demeye başladınız.  
Ehl-i Beyt Külliyatımızdan sonra karşılaştığımız pek çok Alevi kardeşimiz, “Biz inanç esaslarımızı bilmiyoruz,  sayenizde onları da tanıyacağız” itirafında bulunmuştur. 
Sünni olan bizler, hiçbir oy endişesi yaşamadan İmam Ali Efendimiz’in hilafetini, Şianın hak olduğunu ve Şianın iman ve İslam esaslarında aslında bir olduğunu ortaya koyduk. 
Her türlü tehlikeyi göze alarak, ‘kestiği yenmez’ denilen Alevilerin din dışı gösterilmek istenmesine rağmen, Müslüman olduklarını söylemekten kaçınmadık. 
Alevilerin katline fetva veren cübbeli sarıklı hocalar, hakkınızda ‘katli vaciptir’ dediklerinde sizler de dahil kimse buna ses çıkarmazken sadece BTP kadroları buna itiraz etmiştir. 
Ancak bizleri arkadan vurdunuz. 
Ne iktidarın, ne de Alevi olduğu halde bunu dile getiremeyen siyasilerin yapamadıklarını Alevilere sunduk ve daha fazlasını da vaad ettik. 
Alevi vatandaşlarımız ise bizleri yalnız bıraktılar. 
Bu sırtımızdan vuruş sadece onların zilletine devam etme yolu olmuştur. 
Mesele ne Hz. Hasan’ı şehit eden Hariciler gibi; ne de İmam Ali ve İmam Hüseyin’i şehit eden Kufeliler gibi Alevi olmak değildir. 
Mesele, gerçekten Ehl-i Beyt’e gönül vermek, Ehl-i Beyt sevdalısı olarak onların yolundan gidenlerin yanında yer almaktır.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Nisan 2019 Golan Tepeleri'nden Türkiye'ye
  • 4 Ağustos 2016 FETÖ, Atatürkü neden sevmez?
  • 12 Temmuz 2016 NATO konsepti değişmiyor ya Türkiye?
  • 28 Haziran 2016 Zaman bizi haklı çıkardı: AB dağılıyor
  • 27 Haziran 2016 İmam Hüseyin (a.s.)
  • 17 Aralık 2015 Türkiyenin dostu kaldı mı?
  • 4 Ağustos 2015 Ehl-i Beytin değeri
  • 3 Ağustos 2015 İkinci defa sırtından vurulan Alevi Kürtler
  • 21 Temmuz 2015 Bayramınız mübarek olsun
  • 15 Temmuz 2015 Koalisyon görüşmeleri
  • 13 Temmuz 2015 Kadir Geceniz mübarek olsun
  • 10 Temmuz 2015 Yaraya merhem Milli Ekonomi Modelidir
  • 8 Temmuz 2015 Yeni bir anlayış şart
  • 7 Temmuz 2015 Yunanistan 'Hayır'ın hakkını vermeli
  • 3 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 2 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 1 Temmuz 2015 Türkiye-Savaş-Rusya
  • 30 Haziran 2015 Ramazana yakışmayan manzaralar
  • 29 Haziran 2015 Yine savaşın eşiğindeyiz
  • 26 Haziran 2015 Ehl-i Beyt-4
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1524451 µs