Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Prof. Dr. HAYDAR BAŞ


Prof. Dr. HAYDAR BAŞ
24 Ekim 2014

Sıra Türkiye'ye gelecekBilindiği gibi IŞİD’in Kobani’ye saldırmasının ardından yerel halk bölgeyi terk etmeye başladı. Bu şekilde IŞİD’den kaçan 200 bin insan Türkiye’ye geldi. Böylece Kobani boşaltılmış oldu. Şimdi ise bölgeye Barzani’ye bağlı Peşmergelerin yerleştirilmesi konusu gündemde... Üstelik bu yerleştirme işlemi Türkiye üzerinden yapılacak.  Geçiş işleminin başlayıp başlamadığı konusunda da yetkililerden çelişkili ifadeler geldiğini görüyoruz. Sayın Başbakan ‘henüz geçiş başlamadı’ derken, Barzani’ye bağlı kaynaklar Peşmergenin Türkiye üzerinden üç gündür Kobani’ye geçmekte olduğunu ifade ediyor..  

ABD bu gelişmelerden son derece memnun... ABD Dışişleri Sözcü Yardımcısı, “Türkiye’nin Peşmergelerin Kobani’ye geçmesine izin vermesi çok önemli bir adım. Türkiye önemli şeyler yapıyor” diyor.  Bu ifade aslında, “Türkiye Büyük İsrail Devleti’nin kurulması projesinde önemli yardımlar yapıyor” şeklinde anlaşılmalıdır. Çünkü bütün bu gelişmeleri doğru okuduğumuzda çıkan netice şudur: IŞİD Kobani’ye kendi kendine saldırmadı, oraya saldırtıldı. Bu vesileyle bölge boşaltıldı. Buraya Yahudi Barzani’ye bağlı Peşmergeler yerleştirildi. Böylece Büyük İsrail Devleti’nin Suriye ayağında sona gelinmiş oldu. Bu iyi kurgulanmış bir denklemdir. 

Burada maksat zannedildiği gibi bir Kürt devleti kurulması değildir. Eğer öyle olsaydı Alevi Kürtler Kobani bölgesinde üç kanton bölge oluşturup özerklik ilan ettikleri zaman onlara ‘dur’ denmezdi. Asıl hedef PYD kontrolünde bir Kürt devleti değil Barzani kontrolünde bir Yahudi devletidir.Nihai olarak hedeflenen bu Büyük İsrail Devleti Irak’ın kuzeyi, İran’ın batısı, Suriye’nin kuzeyi ve Türkiye’nin güneyinden alınacak toprak parçalarını kapsamaktadır. 

Irak’ın kuzeyinde istenilen oluşum ABD’nin Irak işgalinden sonra zaten tamamlanmıştı. Peşmergenin Kobani’ye yerleşmesi ile birlikte Suriye kısmı da tamamlanmış olacak. Yani Peşmergenin Kobani’ye yerleşmesine destek olmak, Büyük İsrail Devleti’nin kurulmasına büyük bir yardımda bulunmaktır. Onun içindir ki ABD sözcüsü Türkiye ‘önemli adımlar attı’ diyor.ABD neden PYD denen örgütü terörist kabul etmiyor? Çünkü o takdirde IŞİD’e karşı PYD ile beraber hareket etme kararı alan Barzani’yi de terörist kabul etmeleri gerekir. Ki istenilen asla bu değildir. Maksat Barzani’yi meşrulaştırmak ve onun kontrolünde bir Yahudi devleti meydana getirmektir.   

 Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘PYD terörist örgüttür’ şeklindeki söylemleri ülkemizde infial uyandırmak ve dikkatleri buraya çekmekten başka bir netice vermeyecektir. Zaten bu projenin bir adım sonrası Türkiye’dir. Büyük İsrail Devleti’nin kuzeydeki sınırları Güneydoğu bölgemizi içine almaktadır. Görünen köy kılavuz istemez, gelişmeler gayet açık ve nettir.Bu noktada Kürtlerin durumu nedir diye sorarsak onlar sadece bir figürandır. Bu oyunda nasıl kullanıldıklarını anlayamazlarsa kurtlar sofrasında yem olmaktan kurtulamayacaklar ve kaderleri Filistinlilerin kaderinin aynısı olacaktır. Bu sebeple bizim Kürt alevi vatandaşlarımızın da bu oyuna gelmemesi, tahriklere kapılmaması ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile bir ve beraber olmaları kendi selametleri bakımından şart ve de zaruridir. Millet olarak birliğimizi muhafaza etmek mecburiyetindeyiz. 

Siyasi iktidar bu gelişmeleri doğru okumak ve ona göre bir strateji belirlemek zorunda... Fakat maalesef şu ana kadar takip edilen strateji bizi hiç iyi bir noktaya götürmeyecektir. İyi bilelim ki Peşmergenin Kobani’ye geçişine zemin hazırlamak aslında ülke olarak kendi sonumuzu hazırlamamız demektir. Bu işin bir adım sonrasında sıra bize gelecek… 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Nisan 2019 Golan Tepeleri'nden Türkiye'ye
  • 4 Ağustos 2016 FETÖ, Atatürkü neden sevmez?
  • 12 Temmuz 2016 NATO konsepti değişmiyor ya Türkiye?
  • 28 Haziran 2016 Zaman bizi haklı çıkardı: AB dağılıyor
  • 27 Haziran 2016 İmam Hüseyin (a.s.)
  • 17 Aralık 2015 Türkiyenin dostu kaldı mı?
  • 4 Ağustos 2015 Ehl-i Beytin değeri
  • 3 Ağustos 2015 İkinci defa sırtından vurulan Alevi Kürtler
  • 21 Temmuz 2015 Bayramınız mübarek olsun
  • 15 Temmuz 2015 Koalisyon görüşmeleri
  • 13 Temmuz 2015 Kadir Geceniz mübarek olsun
  • 10 Temmuz 2015 Yaraya merhem Milli Ekonomi Modelidir
  • 8 Temmuz 2015 Yeni bir anlayış şart
  • 7 Temmuz 2015 Yunanistan 'Hayır'ın hakkını vermeli
  • 3 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 2 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 1 Temmuz 2015 Türkiye-Savaş-Rusya
  • 30 Haziran 2015 Ramazana yakışmayan manzaralar
  • 29 Haziran 2015 Yine savaşın eşiğindeyiz
  • 26 Haziran 2015 Ehl-i Beyt-4
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1589876 µs