Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Prof. Dr. HAYDAR BAŞ


Prof. Dr. HAYDAR BAŞ
17 Ekim 2014

Milli Ekonomi Modeli zamanıRusya, Çin ile 38 başlıkta ticaret anlaşması imzaladı. BRICS üyesi ülkelerin başında gelen Rusya, 2005 senesinden beri kurallarını hayata geçirdiği Milli Ekonomi Modeli (MEM) ile yeni tek süper devlet haline geldi.  Son hamlesi Dünya Bankası’na karşı kurulacak merkez bankası olan BRICS üyeleri; Hindistan, Çin, Brezilya, Güney Afrika ve Rusya; MEM kuralları ile kapitalizmin karşısında güçlü bir duruş sergiliyor. Ekonomide gerçek istikrar da ancak bu şekilde olabilir.  
Rusya’nın dünya genelindeki teröre karşı durabilmesi, Suriye işgalinin önüne geçebilmesi, Ortadoğu’daki Müslüman halkların hamiliğine soyunması da güvendiği ekonomisine bağlıdır. 

Kapitalizmin çöktüğü hakikatiyle yüzleşen ABD, güçlü ekonomisi karşısında Rusya ile ne Ukrayna, ne de Suriye meselelerinde karşı karşıya gelebilmiştir.  Bizler, MEM’i deklare ettiğimiz 2005 yılından bu yana, Tezin insan kaynaklı olmasının ve barış yanlısı tutumunun farklı ülkelerin ilim adamları tarafından takdirle karşılandığını müşahede ediyoruz. MEM, kaynaklar savaşının yaşandığı bugün, insan ihtiyaçlarını en üst düzeyde karşılayan sosyal devlet anlayışıyla ve ülkelerin sahip olduğu kaynakları sadece o ülke halkının kullanımına sunan yaklaşımıyla ‘kaynaklar savaşı’nı reddetmektedir. 

Bu bakış, sömürü üzerine kurulu emperyal kapitalist sistemin kurallarını da gereksiz kılan yeni bir yaklaşımdır. Rusya, MEM’i uygulamaya başladıktan sonra ülkesindeki Müslüman halklara daha geniş imkânlar tanımış; bünyesinde barınan 300’e yakın etnik kimliği ancak barışla ve haklarını vererek bir arada tutacağı gerçeğini görmüştür. ‘Rusya Müslümanlarına Tavsiyeler’ adıyla hazırladığımız rapor, Rusya’nın Arap Baharı tehdidine karşı birliğini korumasını sağlamıştır. Bugün insanlığın; kan ve gözyaşının eksik olmadığı Ortadoğu’nun ihtiyacı da bu Tezedir. Bizler, çözüm süreci de dahil olmak üzere ülkemizde üretilen suni Kürt meselesini terör sorunundan ayırt ederek, “Kürtlerin ve Türklerin refahı MEM ile olur. Terörü de bizler, MEM ile hallederiz” demiştik.   

Pek çoğu ekonomik sıkıntı içinde olan Kürt kardeşlerimiz, para vaadi ile dağlara çıkarılmakta, gözü yaşlı ana babalar daha iyi imkânlar veremedikleri için evlatlarına ‘gitme’ diyememektedir. Oysa Milli Ekonomi Modeli’nin sosyal devlet projeleri içinde yer alan vatandaşlık maaşı, sadece Türk vatandaşı olduğu için ‘devlet baba’ tarafından evlatlarımıza verilecek bir maaştır. Buna ev hanımı maaşı, çocuk maaşı gibi Tezde yer alan diğer sosyal devlet imkânlarını da eklerseniz, Kürt kardeşlerimiz de bu topraklarda emperyal oyunlara karşı bayrağına, devletine, toprağına sahip vatandaşlar olarak yer alacaktır.     

MEM içinde sosyal devlet projelerinin kaynakları da açıklanmıştır. 2013 senesinde Putin’in daveti ile gittiğimiz ve Duma’da yaptığımız MEM sunumundan beri Rusya, Milli Ekonomi Modeli’ni tamamen uyguluyor ve hızla yol katediyor. Bugün dış mihrakların temeli ekonomik olan tuzaklarına bilerek veya bilmeyerek alet olan siyasetin milli menfaatler için bir an evvel Milli Ekonomi Modeli’ni uygulamaya başlaması gerekmektedir.  

Bu noktadan sonra bizler halkımızın, 150’den fazla ülkede uygulanan ve ekonomideki etkileri ortada bu modelin uygulanmasını talep etmesini bekliyoruz. Yoksa kavanozun içindeki bal yanınızda da olsa, kapağını açmadıktan sonra tadına varamazsınız misali, MEM talep edilmedikçe Türk halkının yararına sunulamayacaktır.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Nisan 2019 Golan Tepeleri'nden Türkiye'ye
  • 4 Ağustos 2016 FETÖ, Atatürkü neden sevmez?
  • 12 Temmuz 2016 NATO konsepti değişmiyor ya Türkiye?
  • 28 Haziran 2016 Zaman bizi haklı çıkardı: AB dağılıyor
  • 27 Haziran 2016 İmam Hüseyin (a.s.)
  • 17 Aralık 2015 Türkiyenin dostu kaldı mı?
  • 4 Ağustos 2015 Ehl-i Beytin değeri
  • 3 Ağustos 2015 İkinci defa sırtından vurulan Alevi Kürtler
  • 21 Temmuz 2015 Bayramınız mübarek olsun
  • 15 Temmuz 2015 Koalisyon görüşmeleri
  • 13 Temmuz 2015 Kadir Geceniz mübarek olsun
  • 10 Temmuz 2015 Yaraya merhem Milli Ekonomi Modelidir
  • 8 Temmuz 2015 Yeni bir anlayış şart
  • 7 Temmuz 2015 Yunanistan 'Hayır'ın hakkını vermeli
  • 3 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 2 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 1 Temmuz 2015 Türkiye-Savaş-Rusya
  • 30 Haziran 2015 Ramazana yakışmayan manzaralar
  • 29 Haziran 2015 Yine savaşın eşiğindeyiz
  • 26 Haziran 2015 Ehl-i Beyt-4
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1660823 µs