Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Prof. Dr. HAYDAR BAŞ


Prof. Dr. HAYDAR BAŞ
23 Eylül 2014

Arjantin de MEM diyorTüketim eksenli ilk ve tek ekonomi tezi olan Milli Ekonomi Modeli (MEM), sürekli büyümeyi temin etmesi, tam istihdam seviyesini yakalaması ve gerçek manada adil paylaşımı sağlaması ile uygulana gelen sistemlerden farklıdır. 
Ekonomiye getirdiği çözümler ile de tektir. 
MEM, vergisiz bir sistem demektir. Bu geliri belli miktarın altındaki kesimden devletin vergi almaması manasındadır. 
Milli Ekonomi Modeli, faizi sistemden çıkarır. Kapitalizmin ana geliri faiz, MEM’de yoktur. Getirilen yenilik gelirin belli ellerde tekelleşmesinin önüne geçer. 
Tezimiz senyorajı devreye koymaktadır. Merkez bankalarının bağımsızlaştırılmasını tavsiye ederek ülkeleri borç almaya mecbur eden kapitalizme karşılık, MEM’de merkez bankası GSMH’nın belli oranında parayı basıp piyasaya sürer ve piyasanın para ihtiyacı borçlanmadan karşılanır. 
Tezimize göre, yer altı kaynakları devlet-millet ortaklığı ile işlenir ve kazanç devletle millet arasında pay edilir. 
Kapitalizmin halledilemeyen bir mesele olarak kabul ettiği işsizlik sorunu da MEM’de tarihe karışmaktadır. Tez, tam istihdam seviyesini yakalar. 
Tüketenden yola çıkan sistem, az gelirli kesimin cebine sosyal devlet projeleri ile harcaması için para koyar. Bu, başka bir ekonomi sisteminde görülemeyecek ‘insan merkezli’ yaklaşımdır. 
MEM, kapitalizmin sömürü bahanesi haline getirdiği, kaynakların sınırlı ve ihtiyaçların sınırsız olduğu saçmalığını da yıkmaktadır. MEM’e göre; kaynaklar sınırsız, ihtiyaçlar sınırlıdır. Dünya barışına gidecek yol bu hakikatle yeniden çizilmektedir.
Kısaca tezimiz, bugün dünyanın üç büyük ekonomi modeli arasında yer almakta, Rusya’da tamamen, 200’e yakın ülkede kısmen uygulanmaktadır.
Bu sistem, milli devletlerin bağımsızlıklarına sahip çıkabilecekleri gerçek ekonomi sistemidir.
Tezde yer alan, devletlerin uluslararası ticarette kendi paralarını kullanmaları kuralı da, bu noktada çok önemlidir. Ülkeler ticaret yaparken karşılığında kendi paralarını talep etmek yerine, karşı ülkenin para birimini veya dolar gibi üçüncü bir ülkenin para birimini kabul ettiklerinde bunun adı ihracat değil, yerli kaynakların başka bir ülkeye aktarılması olacaktır. 
İhracatta yerli paranın talep edilmesi, ithalat yapan ülkenin de mal aldığı ülkenin parasını elde etmek için o ülkeye bir mal veya hizmet sunması demektir. Tezimize göre, dış ticaret ülkelerin karşılıklı olarak kendi ihtiyaçlarını mal ve hizmet takası yaparak karşılamasını sağlar. 
Bu hayati kural, MEM’i 2013 senesinden beri tüm kuralları ile uygulayan Rusya tarafından kullanılmaktadır. Rusya milli paralar ile ticaret zorunluluğunu ilk olarak Çin ile anlaşarak gerçekleştirdi. Bu sayede Rusya, ABD Dolarını ve Euro'yu uluslararası ticarette geçerli para birimi olmaktan çıkarmıştır 
Daha sonra, BRICS adı verilen Brezilya, Çin, Rusya, Güney Afrika ve Hindistan’dan oluşan büyük MEM Bloğu şekillenmeye başladı. 
BRICS üyesi devletler, milli paralarla ticaretin yanı sıra IMF’yi ve Dünya Bankası’nı reddederek kendi merkez bankalarını da kurma yönünde imzaları attılar. Bu anlaşma esnasında BRICS üyesi olmayan Arjantin de salondaydı. 
Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Çin, Brezilya, Vietnam gibi ülkelerle ulusal para birimleri üzerinden ticaret yapılması istikametinde anlaşmalar imzalayan Rusya, şimdi de Arjantin'le aynı yönde mutabakata varmıştır. 
Üstelik teklif, IMF ve Dünya Bankası ile sorunlar yaşayan Arjantin'den gelmiştir. 
Oluşan MEM Bloğu kapitalizmin yerine aranan model boşluğunu doldurmaktadır. 
Son dönemde ABD Dışişleri eski Bakanı Kissenger başta olmak üzere kapitalizmin kalesi ABD’den bile kapitalizmin gidişatını sorgulayan sesler yükselmeye başladı. 
Kapitalist düzenin zorla dayatılmasına rağmen neden eskisi gibi kabul görmediği tartışılmaktadır. Amerikalı yazarlar, kapitalizmin ve demokrasinin birbirinden ayrılma süreci olarak ifade edilen bu dönemi, ezici ve sömüren sistemin demokrasi bahanesiyle bile kabul görmediği şeklinde kaleme alıyorlar. Fransa’nın gelecekteki cumhurbaşkanı olarak konuşulan Le Pen’in dediği gibi Rusya ‘modeller savaşı’nda Batı’nın kapitalizmini her sahada yenmektedir.
Barışçıl ve insani yaklaşımlarıyla MEM, geleceğin modelidir. Ve ne yazık ki Türkiye dışında her ülke bunun farkındadır.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Nisan 2019 Golan Tepeleri'nden Türkiye'ye
  • 4 Ağustos 2016 FETÖ, Atatürkü neden sevmez?
  • 12 Temmuz 2016 NATO konsepti değişmiyor ya Türkiye?
  • 28 Haziran 2016 Zaman bizi haklı çıkardı: AB dağılıyor
  • 27 Haziran 2016 İmam Hüseyin (a.s.)
  • 17 Aralık 2015 Türkiyenin dostu kaldı mı?
  • 4 Ağustos 2015 Ehl-i Beytin değeri
  • 3 Ağustos 2015 İkinci defa sırtından vurulan Alevi Kürtler
  • 21 Temmuz 2015 Bayramınız mübarek olsun
  • 15 Temmuz 2015 Koalisyon görüşmeleri
  • 13 Temmuz 2015 Kadir Geceniz mübarek olsun
  • 10 Temmuz 2015 Yaraya merhem Milli Ekonomi Modelidir
  • 8 Temmuz 2015 Yeni bir anlayış şart
  • 7 Temmuz 2015 Yunanistan 'Hayır'ın hakkını vermeli
  • 3 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 2 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 1 Temmuz 2015 Türkiye-Savaş-Rusya
  • 30 Haziran 2015 Ramazana yakışmayan manzaralar
  • 29 Haziran 2015 Yine savaşın eşiğindeyiz
  • 26 Haziran 2015 Ehl-i Beyt-4
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1600958 µs