Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Prof. Dr. HAYDAR BAŞ


Prof. Dr. HAYDAR BAŞ
4 Haziran 2014

Dünyanın geleceği Milli Ekonomi Modeli'ndedirDünkü yazımızda IMF Başkanı’nın kapitalizmle ilgili açıklamalarından ve Fransa’nın yeni Ekonomi Bakanı’nın “miadını dolduran kapitalizm” konulu röportajından bahsetmiştik. 
Her ikisi de bu düzeni eleştirirken, Milli Ekonomi Modeli’nin kurallarına yaklaşımlar göstermekteler. Çözümün adresini ve ismimizi vermekten kaçınsalar da… 
Adımızın zikredilmediği ve fakat tezimizin kurallarının kullanıldığı konusu Rusya Parlamentosu Duma’daki sunumumuz sırasında da gündem edilmişti. 
Burada söz alan Profesör Kerimov, bu noktanın altını çizerek şunları aktarmıştı: “Rusya’nın iki görkemli âlimi, Bogomolov ve Kavganov yahut Nobel ödüllü Stiglitz’in fikirlerinde Haydar Baş’ın tezine yakınlaşmaya başladıklarını görüyorum. Beni üzen bir mesele var: Hocamızın fikirlerinden istifade ediyorlar, onun adını dile getirmiyorlar. Prof. Dr. Haydar Baş’ın adını anmalarına egoizmleri engel oluyor. Ama bu uzun sürmeyecek ve hepsi itiraf edeceklerdir. Hatırlarsanız, Bush ve Obama arasındaki başkanlık seçimlerinde Bush, krizden çıkış için ‘çok harcayanların cebine para koyduğunda’, Obama, ‘Bu projeler Bush’a ait değil, Milli Ekonomi Modeli’nden alıntıdır’ demişti. Ancak aynı Obama, başa geçer geçmez Senato’ya sunduğu ekonomi paketinde Milli Ekonomi Modeli’nden yaptığı alıntılarla tüketimi teşvik amaçlı vergi indirimi getirdi. Bu sefer Milli Ekonomi Modeli’nin adını zikretmedi. Ve Nobel ödüllü Stiglitz, AB ülkelerinde ortak para birimi euroya geçişle başlayan krize dikkat çekerek, bu krizi ülkelerin Ortak Merkez Bankası sebebiyle para basma yetkisini kaybetmelerine bağladı. Bu görüşü de 2000 senesinde Sayın Baş gündem etmişti. Stiglitz’in 2012 senesindeki tespiti, 12 sene sonra Prof. Baş’tan kopya iledir.” 
Dünyanın içinde bulunduğu ekonomik buhrandan çıkışı sağlayacak yeni ekonomi modeli, Milli Ekonomi Modeli’dir. 
Milli Ekonomi Modeli, bugün “allexpert, wikipedia.org, yawiki, wikivisual, kerala, halfvalue” gibi herkes tarafından kabul görmüş sitelerde kapitalizm ve sosyalizmden sonra 3. büyük ekonomi modeli olarak literatüre geçmiştir. 
Türkiye’de ekranlarda boy gösteren Malthus iktisatçılarının da Milli Ekonomi Modeli’nden alıntıları çözüm olarak kullanmalarına rastlıyoruz. Tabii onlardan da tezin sahibinin adını verme olgunluğunu henüz göremedik. 
Hele hele Milli Ekonomi Modeli’ne karşı adil bir düzenden bahsedenleri anlamaya hiç imkân bulunmamaktadır. 
İslami bir ekonomi uygulaması gibi gösterdikleri Adil Düzen, “ateizmden kaynaklanan kapitalizmdir ve serbest piyasa şartlarını kabul eder.” 
Adil Düzen’de kesinlikle devletin yeri yoktur ve ekonomide de belirleyici unsur değildir. 
Yanlışın adına ‘İslam ekonomisi’ demektedirler. 
Kıyas etmeye çalıştıkları Milli Ekonomi Modeli’nin adil paylaşım kuralı ise Hz. Peygamber dönemi, İmam Ali devri ve Hz. Yusuf zamanı hariç örneği görülmemiş bir mükemmelliktedir. 
Zira bu üç dönemin dışında ezilen kesim ve tüketici dikkate alınmamış, yalnızca tüketicinin haklarını gasp eden anlayışlara yardım edilmiştir.   
Bu açıdan değerlendirildiğinde Milli Ekonomi Modeli, Hz. Peygamber’in ve İmam Ali’nin uyguladığı İslam ekonomisinin aynısıdır, desek yanlış olmaz. 
Sürekli büyümeyi sağlayan, tam istihdamı yakalayan ve adil gelir dağılımı sunan Milli Ekonomi Modeli, paranın bir elde bloke edilmesini engeller. Arz ve talebin kendi kendine dengeye gelmesi mümkün olmadığından devlet eliyle dengeye koymayı formülleştirir. 
Devletin ekonomiye müdahalesini kabul eder. 
Günümüzün tüketiciyi ezen sistemlerine hizmet eden iktisatçıları ve ekonomistleri tüketim eksenli analizden yola çıkarak bizden çaldıklarını vazetmeye çalışmaktalar.   
Bunların hak ve hakikatle asla alakası yoktur ve bunlar ekonominin de münkirleridir. 
Bu sistem benim şahsıma aittir. 
İlim adamlığı ilme saygıyı gerektirir ve bunu dünyanın önde gelen iktisatçılarında görüyoruz. 
Zira dünyanın tanıdığı iktisatçılar bizi ve görüşlerimizi gizlemek bir yana 8 uluslararası kongre ile deklare edilen Milli Ekonomi Modeli’ni bizden iyi anlatmaktalar. 
Almanya Heidelberg’de 2007 senesinde yaptığımız 3. Milli Ekonomi Modeli Kongresi’nde söz alan Alman Profesör Martin Maier, “Ülkelerin küresel tuzaklardan kurtulmaları için Milli Ekonomi Modeli tek şanstır” demişti. Aynı kongreye Estonya’dan katılan Prof. Maldus Uustalu, “Batı doğrudan yatırımı da emperyalizmin aracı olarak kullanıyor. Kuzey Avrupa ülkeleri ve Almanya bankaları Baltık ülkelerinin bankalarını satın aldılar. Bu ülkeler Milli Ekonomi Modeli’ne ihtiyaç duyuyor” deme samimiyetini göstermişti. 
Hollandalı Profesör Cornelia Versteegh ise “Milli Ekonomi Modeli’nin beni en çok çarpan yönü, ‘AB’nin 15 yıldan daha kısa bir süre içinde dağılacağı öngörüsü’ olmuştur. Kitabın tamamını okuyuncaya kadar bu şaşkınlığım devam etti. Kitabın bize sunduğu perspektif sadece ekonomik değil, ekonomiden öteye bir açılım sunmakta. Bence AB olarak bu kitabı çok iyi değerlendirmeliyiz. AB ayakta kalmak istiyorsa Baş’ın Milli  Ekonomi Modeli’nin kurallarını hayata geçirmelidir” itirafında bulunmuştu. 
2008 yılında Bursa Ovaakça’da yaptığımız 4. Milli Ekonomi Modeli kongresinde de aynı övgülerle Milli Ekonomi Modeli çözümleri anlatılmıştı.
Almanya’dan Profesör İrina Hundt, “Profesör Baş’ın modelindeki tez projelerinden sadece vatandaşlık maaşı bile hiçbir ayrım gözetilmeksizin herkesin kuşatıldığı gerçeğini anlatmaya yeter” demiştir. 
Finlandiya’dan katılan Profesör Juhani Tamminen, “Finlandiya’da Prof. Haydar Baş’ın birçok kuralı koruyucu tedbir olarak uygulanmaya alındı. Örneğin bazı Fransız şirketleri uranyum madenlerini topyekûn almaya kalkıştılar. Hükümet buna izin vermedi” diyerek Finlandiya’daki Milli Ekonomi Modeli uygulamalarını anlatmıştı.    
Ve Duma sunumu… 
Rusya’nın 2013 senesinden itibaren Meclisinde kanunlaştırarak uyguladığı Milli Ekonomi Modeli’nin Duma sunumunda Rus iktisatçılar zaten ülkede uygulanan Milli Ekonomi Modeli’ni konuşmuştu. 
Putin’in danışmanı Profesör Korotkoi, Putin adına yaptığı konuşmada, “Putin bir devletin kalkınması için sosyal adaleti sağlayacak, adil paylaşımı verecek, sosyal hakları sunacak, harcama yapan kesime tüketim imkânı sunacak, halka huzur getirecek sistem arayışında. Sayın Putin, Milli Ekonomi Modeli bunların hepsini sağladığı için biz de Milli Ekonomi Modeli’ni uygulayacağız, diyor” şeklinde konuşmuştu.     
Prof. Dr. Lebedev ise “Ben dünyanın bir numaralı iktisat matematikçisiyim. Bu tezde esrarengiz kodlar var. Her okuyuşta yeni bir kodla karşılaşıyorum... Üstelik sadece bugüne değil, geleceğe de ışık tutuyorlar. Rusya’nın buna ihtiyacı var” demişti. 
Evet, Rusya’nın bu modele ihtiyacı var. Ama sadece onun değil, kapitalizmden çeken tüm ülkeler için Milli Ekonomi Modeli çözümdür, çaredir. 
Bugün başta Rusya olmak üzere BRICS ülkeleri Milli Ekonomi Modeli’ni uyguluyor, 120’yi aşkın ülke kurallarından istifade etmekte. 
Bakalım sıra Türkiye’ye ne zaman gelecek?Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Nisan 2019 Golan Tepeleri'nden Türkiye'ye
  • 4 Ağustos 2016 FETÖ, Atatürkü neden sevmez?
  • 12 Temmuz 2016 NATO konsepti değişmiyor ya Türkiye?
  • 28 Haziran 2016 Zaman bizi haklı çıkardı: AB dağılıyor
  • 27 Haziran 2016 İmam Hüseyin (a.s.)
  • 17 Aralık 2015 Türkiyenin dostu kaldı mı?
  • 4 Ağustos 2015 Ehl-i Beytin değeri
  • 3 Ağustos 2015 İkinci defa sırtından vurulan Alevi Kürtler
  • 21 Temmuz 2015 Bayramınız mübarek olsun
  • 15 Temmuz 2015 Koalisyon görüşmeleri
  • 13 Temmuz 2015 Kadir Geceniz mübarek olsun
  • 10 Temmuz 2015 Yaraya merhem Milli Ekonomi Modelidir
  • 8 Temmuz 2015 Yeni bir anlayış şart
  • 7 Temmuz 2015 Yunanistan 'Hayır'ın hakkını vermeli
  • 3 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 2 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 1 Temmuz 2015 Türkiye-Savaş-Rusya
  • 30 Haziran 2015 Ramazana yakışmayan manzaralar
  • 29 Haziran 2015 Yine savaşın eşiğindeyiz
  • 26 Haziran 2015 Ehl-i Beyt-4
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1515939 µs