Piyasalar

17 Temmuz 2019, Çarşamba tsi
°C

En Sıcak Konular

Prof. Dr. HAYDAR BAŞ


Prof. Dr. HAYDAR BAŞ
19 Eylül 2013

Yeni vizyon Rusya



Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Atatürk, “Yurtta Barış, Dünyada Barış” derken, “Ne kadar haklı idi. Dönemin en etkili ve örnek alınan lideri olması bu bakış açısının eseri...” Onun için barış, sadece diğer devletler ile savaşmamayı değil, savaşa götüren meselelerin anlaşarak çözümünü de kapsamaktadır. 

Aradan nerede ise bir asır geçti ve yaşanan gelişmeler, kan ve gözyaşından başka bir şey vermeyen savaşların dışında yöntemleri bugün yeniden gündem etmeye başladı. Kaynaklar savaşı ve paylaşım planları arasında yoğrulan insanlık, günümüzde Arap Baharı olarak sahnelenen tiyatroya dahil olmak istemiyorlar. 

Bu hakikati en iyi gören Lider Putin olmuştur. Putin, Suriye’ye bir hafta içinde müdahale edilir öngörüsünü, “barışçıl yolları” kullanarak etkisizleştirmedi mi? 

İran’ın yeni Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçtiğimiz Cuma günü Kırgızistan’da gerçekleşen Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi sırasında Rusya Devlet Başkanı’nı “ülkenin nükleer programı hakkında strateji oluşturmak üzere” Tahran’a davet etti. Putin bu davete olumlu cevap verdi.  

Yıllarca, “Müslüman dünyayı demokrasi getireceğiz” bahanesi ile işgal eden ABD’nin bir lideri ile 1979’dan bu yana bir araya gelmeyen İran, Müslüman dünyada hakkında her türlü aleyhte propagandanın yapıldığı Rusya’dan, ABD ile arasında gelişecek ilişkiler konusunda tavsiye ve aracılık bekliyor. 

Bu, değişen lider vizyonunun bir örneğidir.  

Bugün, sömürgeci politikalar izleyen liderler, vizyonlarını kaybetmekte, barış adına hareket eden, insanlığı kucaklayan liderler ise halkların nazarında dünya lideri kabul edilmektedir. 

Suriye krizinde izlediği yeni siyaset ile Putin, New York Times gazetesince “dünya lideri” olarak vasfedildi. Bu liderlik vasfı ABD ile ezeli düşman Şii İran’ı bir masada oturtarak, Suriye’nin geleceği konusunda “seçim” önerisinde buluşturacak.      

Dünya lideri olmak kolay değildir.     

Bir lider, katıldığı toplantılarda “dünya lideri” olarak karşılanmakla dünya lideri olamıyor maalesef… Dünya lideri, insan haklarına saygılı, can, mal, namus emniyetini teminat altına alacak bir politikaya ve insanların elinden ve dilinden zarar görmeyeceği bir vasfa sahip olmalıdır. 

Elbette ki bizim gönlümüz böyle bir insanın Türk olmasını ister ancak Afganistan’da, Irak’ta ve Suriye’de ölen milyonlara; hangi sebeple olursa olsun dünya genelinde ölenlere vesile olanı dünyanın hiçbir yerinde bu merkezde kabul etmezler, onu ancak kullanırlar. Biz de Türk milletinin ve de liderinin, bütün insanlığın gönlünde ve önünde olmasını isteriz. 

Ne var ki, Suriye’de, Mısır’da, Afganistan’da, Libya’da, Tunus’ta, Yemen’de, Irak’ta ölüme, bozgunculuğa, açlığa, kıtlığa ve bu insanların vatansız kalmasına sebep olmak kişiyi dünya lideri yapmamaktadır. 

New York Times gazetesinin Putin’i, özellikle Suriye konusunda izlediği barışçıl fonksiyon nedeniyle dünya lideri konumunda göstermesi, Putin’in, ABD ve İsrail projeleri ile ezilen İslam dünyasının, malını, canını, namusunu koruyacak noktada vazife üstlenmesi sebebiyledir. 

Rusya bu tavrı ile kendinden beklenilmeyen bir şekilde Müslümanların hamisi durumuna gelmiştir. İran’ın Şangay İşbirliği Örgütü toplantısında Rusya’ya arabulucu ol teklifinin temelindeki sebep de budur. 

Dünya, saldırgan ve yayılmacı sömürü mantığının dışında, barışı muhafaza edecek bir merkezi otorite bekliyordu. Ve bu Rusya olmuştur. İslam adına yola çıkanlar, İslam âleminin can, mal, namus emniyetini hiçe saymakta;  devletleri ve milletleri yıllarca sürebilen savaşlara sürükleyebilmektedirler.   

Yeni Osmanlıcılık denilen bu tecavüz, can, mal ve namus emniyetlerini yok etmek manasına geliyorsa, Türkiye dünya barışında yaya kalacaktır.  Barışa giden yolda mihenk taşı olamayanlar ise, bugünün vizyonunda değil “dünya liderliğine”, lider sınıfına bile alınmamaktadır.  

Merkezinde insan olan Milli Ekonomi Modeli’ni ülkesinde hayata geçiren Putin ise, dünya lideri olmuştur.  








Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.





  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Nisan 2019 Golan Tepeleri'nden Türkiye'ye
  • 4 Ağustos 2016 FETÖ, Atatürkü neden sevmez?
  • 12 Temmuz 2016 NATO konsepti değişmiyor ya Türkiye?
  • 28 Haziran 2016 Zaman bizi haklı çıkardı: AB dağılıyor
  • 27 Haziran 2016 İmam Hüseyin (a.s.)
  • 17 Aralık 2015 Türkiyenin dostu kaldı mı?
  • 4 Ağustos 2015 Ehl-i Beytin değeri
  • 3 Ağustos 2015 İkinci defa sırtından vurulan Alevi Kürtler
  • 21 Temmuz 2015 Bayramınız mübarek olsun
  • 15 Temmuz 2015 Koalisyon görüşmeleri
  • 13 Temmuz 2015 Kadir Geceniz mübarek olsun
  • 10 Temmuz 2015 Yaraya merhem Milli Ekonomi Modelidir
  • 8 Temmuz 2015 Yeni bir anlayış şart
  • 7 Temmuz 2015 Yunanistan 'Hayır'ın hakkını vermeli
  • 3 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 2 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 1 Temmuz 2015 Türkiye-Savaş-Rusya
  • 30 Haziran 2015 Ramazana yakışmayan manzaralar
  • 29 Haziran 2015 Yine savaşın eşiğindeyiz
  • 26 Haziran 2015 Ehl-i Beyt-4
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1542710 µs