Piyasalar

16 Temmuz 2019, Salı tsi
°C

En Sıcak Konular

Prof. Dr. HAYDAR BAŞ


Prof. Dr. HAYDAR BAŞ
0 0 0000

Suudi Arabistan’dan takdir edilecek Hac hizmetleriHac ibadeti, İslam’ın 5 şartından birisidir. Hac, diğer ibadetlerden farklı olarak, hem beden ile, hem mal ile yapılan bir ibadettir. Allah’ın emrini yerine getirmek üzere her sene milyonlarca hacı adayı Hicaz topraklarına gelir, farizaları gerçekleştirerek “Hacı” olmakla şereflenir.
Peygamber Efendimiz (sav) bir hadis–i şeriflerinde “Yarabbi, Haccı bana kolay kıl ve onu benden kabul eyle”  buyurmaktadır. Hac çile ve meşakkati bol bir ibadettir. Hac eden genç–yaşlı, kadın–erkek, bazen de özürlü dünyanın dört bir tarafından gelen ve değişik lisanlar kullanan müminlerin de, kendilerine göre sorunları ve beklentileri olabilmektedir. O halde, hac ibadeti boyunca, hac yapılırken müminlerin işini kolaylaştırmak büyük bir ibadettir.
Evet, müminler kendi aralarında birbirlerine ikramda bulunuyorlar. Ancak Hac mevsimi boyunca ev sahipliği yapan Suudi Arabistan Devleti de üzerine düşeni en güzel şekilde yerine getirmektedir.  Bu büyük organizasyon boyunca müminlerin ibadetini kolaylaştırmak için Mekke–Arafat; Arafat–Müzdelife; Mekke–Medine hattında klimalı arabalarla ulaşımın temininde, karşılamada, barınacak mekân temininde, sağlık hizmetlerinde, emniyetin teminindeki hizmetleri takdire şayandır.

Şunu belirtmeden geçmemek gerekir; Suudi Arabistan Devleti, her sene hac mevsiminde yaşananları değerlendirerek, bir sonraki yıl idrak edilecek hac ibadeti için hangi tedbirleri alması gerekiyorsa onu almaktadır. Hatta alınması gereken tedbirler, neye mal olursa olsun, gereken özverili davranışı da ortaya koymaktadır.
Hicaza hacı gönderen ülkelerle uyumlu bir ilişki kurulmaktadır. Böylece gelen hacılar, yabancılık çekmeden, yine kendi milletinden olan insanlarla birlikte hareket edebilmektedir. Nitekim Türk hacıların kaldığı semtler bellidir. Türk hacıların, Arafat bölgesinde kaldığı yer de bellidir. Türk hacılarla ilgilenen “mektep” tabir edilen irtibat bürolarında, Türkçe bilen rehberler, ziyaretçilerin işini kolaylaştırmak için büyük bir özveri ile çalışmaktadırlar.

Hacılar, genellikle Suudi Arabistan’da Cidde havaalanına inerler. Cidde hava limanı, dünyanın en büyük havaalanlarından birisidir. Adeta bir şehir karakteri de taşıyan bu alanda, ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. İklimin sıcaklığı göz önüne alınarak yapılan tabi bir hava sirkülasyonu da sağlayan çadırların olduğu alanlarda hacılar olabildiğince rahatlar. Mobil telefon kartları, paranızın mahalli paraya çevrilmesi, hava limanında kolayca temin edilebilmektedir.

Gerek otel hizmetleri, gerek diğer ziyaret ve konaklama hizmetleri, hem ucuz, hem de rahattır.
Temizlik ve hijyene ayrıca ihtimam gösterilmektedir. Milyonlarca hacının ziyaret ettiği Hicaz topraklarında her tarafı temiz ve pırıl pırıl görürsünüz. Aksi olsaydı, özellikle ortaya çıkacak bulaşıcı hastalıklar, ciddi mağduriyetlere yol açardı. Çevre temizliği, hac döneminde takviye edilen temizlik ekibiyle büyük bir titizlik içerisinde gerçekleştirilmektedir. Hacıların konakladıkları evler, kontrolden geçirilmekte; gerekli ve yeterli vasıflara sahip evlere ruhsat verilmektedir. Aksi halde o evde hacıların kalmasına izin verilmemektedir. Bu tedbirle barınma koşulları iyiden iyiye seviye kazanmıştır.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı tam 10 bin görevli ile sağlık hizmetlerini büyük bir liyakatle yerine getirmektedir. Mekke’de bin 700 kişilik hastane, Arafat’ta 3 hastane, Mina’da 4 ve Medine’de de 8 hastane ile hizmet vermektedir. Bulaşıcı hastalıklara karşı Arafat ovasında sürekli ilaçlama çalışması yapılmaktadır. Arafat’ta kalınan sayılı saatler için; yine Mina’da kalınan sınırlı saatler için kurulan 10’u aşkın hastane, insana ve Hac ibadetine verilen kıymetin takdir edilecek bir göstergesidir.
Bütün bu saydığımız tedbirlerle, dünyanın dört bir yanından haccetmek için gelen hacı adayları, sağlıklı koşullarda vazifelerini yerine getirmekte ve yurtlarına huzur içerisinde dönmektedirler. Büyük bir titizlik içinde bu hizmeti sunan yetkililere şükranlarımızı sunarız.
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Nisan 2019 Golan Tepeleri'nden Türkiye'ye
  • 4 Ağustos 2016 FETÖ, Atatürkü neden sevmez?
  • 12 Temmuz 2016 NATO konsepti değişmiyor ya Türkiye?
  • 28 Haziran 2016 Zaman bizi haklı çıkardı: AB dağılıyor
  • 27 Haziran 2016 İmam Hüseyin (a.s.)
  • 17 Aralık 2015 Türkiyenin dostu kaldı mı?
  • 4 Ağustos 2015 Ehl-i Beytin değeri
  • 3 Ağustos 2015 İkinci defa sırtından vurulan Alevi Kürtler
  • 21 Temmuz 2015 Bayramınız mübarek olsun
  • 15 Temmuz 2015 Koalisyon görüşmeleri
  • 13 Temmuz 2015 Kadir Geceniz mübarek olsun
  • 10 Temmuz 2015 Yaraya merhem Milli Ekonomi Modelidir
  • 8 Temmuz 2015 Yeni bir anlayış şart
  • 7 Temmuz 2015 Yunanistan 'Hayır'ın hakkını vermeli
  • 3 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 2 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 1 Temmuz 2015 Türkiye-Savaş-Rusya
  • 30 Haziran 2015 Ramazana yakışmayan manzaralar
  • 29 Haziran 2015 Yine savaşın eşiğindeyiz
  • 26 Haziran 2015 Ehl-i Beyt-4
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1464352 µs