Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Prof. Dr. HAYDAR BAŞ


Prof. Dr. HAYDAR BAŞ
29 Ağustos 2013

Müslüman'ın Suriye imtihanı ve RusyaDünkü yazımızda Suriye'ye muhtemel müdahalenin bu ülkeden çok Türkiye'nin zararına olacağının altını çizmiştik. "Böyle bir savaş ortamında nihai hedef Türkiye'nin bölünüp parçalanmasıdır" demiştik. 
Dahil oldukları icraatlar göz önüne alındığında gelinen noktanın siyasi hesabı bir yana ciddi bir ahiret vebali olduğu da ortadadır.  
Cenab-ı Hakk, Maide Sûresi'nde masum bir cana kıymanın vebaline dikkat çekmiştir: “Kim bir cana kıymamış ya da yeryüzünde bozgunculuk yapmamış olan bir canı öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibidir. Kim de onu yaşatırsa, bütün insanları yaşatmış gibi olur.” (Mâide Sûresi, 32) 
Resulullah (sav) Müslümanın vasıflarını ve Müslümanın Müslümanın üzerindeki hakkını buyururken, onu düşmana teslim etmeyeceğini belirtir: “Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, ona hıyanet etmez, ona yalan söylemez, Onu düşmana teslim etmez. Onu yardımsız bırakmaz. Müslümanın, diğer Müslümana ırzı, malı ve kanı haramdır.” (Buhari, Mezalim, 3; Müslim, Birr 58; Tirmizî, Birr 18) 
Müslümanı öldürmek ise, kâfir işi olarak tanımlanır: 
Hz. Peygamber şöyle buyurdu: “Dikkat ediniz! Mü’mini öldürmek kâfir işidir. Mü’mine sövmek fâsıkların vasfıdır.” (Câmiü’s-Sağîr, 2/1435) 
Bugüne kadar Afganistan'da, Irak'ta, Libya'da, Tunus'ta, Mısır'da ve Suriye'de akan kan Müslüman kanıdır. Sebepsiz yere bu kanı akıtan ise rahmetten kesilir: 
Resul-i Ekrem (sav) şöyle buyurmuştur: "Kim, yarım sözcükle de olsa bir Müslümanın öldürülmesine yardım ederse kıyamet gününde Yüce Allah’ın huzurunda, alnına ‘Bunun Allah'ın rahmetinden nasibi yoktur’ diye yazılmış olarak getirilir." (İbn Mâce, Diyât 1)      
“Ruhum kudret elinde olan Allah’a yemin olsun ki, ümmetimden bazıları, (Müslümana) zulmü engellemeye takatleri olduğu halde geri durup zalimlere yağcılık yapanlar, kabirlerinden maymunlar ve domuzlar suretinde diriltileceklerdir.” (Deylemî, Kenz’ul Ummal, 5605, 3/83; Suyutî, Durr’ul Mensur, 3/127). 
Son olarak tarih boyunca İslam âlemine kan ve gözyaşından başka bir şey vermeyen Batı ile beraber hareket edenlerin halini aktaralım: Bu kişiler hakkında Cenab-ı Hakk, Al-i İmran Suresi'nde şöyle buyuruyor: “Müminler, müminleri bırakıp da kâfirleri dost edinmesin. Kim bunu yaparsa, artık onun Allah ile hiçbir bağı yoktur.” (Âl-i İmran Suresi, 28) 
Bir tarafta gençliği, ayet ve hadisler ile Allah rızası istikametinde yaşama gayretiyle geçmiş kişilerin bugün Hıristiyan dünyaya hizmet eden icraatları, diğer yanda Müslümanların hamisi görülmeye başlanan Ortodoks Rusya…
İlk defa Yeni Mesaj gazetesinin dünyaya duyurduğu habere göre, ABD'nin Ortadoğu'daki en önemli adamı kabul edilen Suudi Arabistan İstihbarat Başkanı Prens Bender bin Sultan, Putin'in Suriye'ye sahip çıkan tavrını değiştirmek için Rusya ya bir ziyarette bulundu. 
Prens Bender, Suriye'ye verilen destekten vazgeçmeleri halinde Putin'e şunları teklif etti: 
* Rusya dünya petrol piyasasında baş olacak. 
* Rus gazıyla Avrupa piyasasında rekabet edilmeyecek. 
* Suudi Arabistan Rusya'dan 15 milyar dolarlık silah satın alacak.  
Rusya lideri Putin bu teklifi reddetmiştir. 
The Telegraph gazetesi, Suudi Prens'in Esad'ın devrilmesi yolunda uluslararası destek ve muhalifler için silah ve eğitim sağlama çabalarını yürüttüğünü kaydetti. 
Petrolün derdindeki bir Müslüman, binlerce Müslümanın kanının akmasına engel olmaması için bir Hıristiyana işbirliğinde bulunuyor. 
Ama karşısındaki bunu kabul etmiyor. 
Putin'in bu tavrı, bugüne kadar düşmeyen kale Suriye için olduğu kadar İslam âlemi için de çok önemlidir. Epey zamandan beri Rusya, İslam âlemini koruma - kollama siyasetindedir. 
Bu hiçbir zaman Batıdan görülmeyecek bir tavırdır. Elbette ki Rusya, İslam âlemini yakın zamanda kendine dost edecek, siyasette birliğini temin edecektir.
İslam devletlerinin bağımsızlıklarını koruma ve kollama da Rusya'nın İslam dünyasına desteği benimsenilen, takdir edilen yeni bir dostluk kapısıdır.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Nisan 2019 Golan Tepeleri'nden Türkiye'ye
  • 4 Ağustos 2016 FETÖ, Atatürkü neden sevmez?
  • 12 Temmuz 2016 NATO konsepti değişmiyor ya Türkiye?
  • 28 Haziran 2016 Zaman bizi haklı çıkardı: AB dağılıyor
  • 27 Haziran 2016 İmam Hüseyin (a.s.)
  • 17 Aralık 2015 Türkiyenin dostu kaldı mı?
  • 4 Ağustos 2015 Ehl-i Beytin değeri
  • 3 Ağustos 2015 İkinci defa sırtından vurulan Alevi Kürtler
  • 21 Temmuz 2015 Bayramınız mübarek olsun
  • 15 Temmuz 2015 Koalisyon görüşmeleri
  • 13 Temmuz 2015 Kadir Geceniz mübarek olsun
  • 10 Temmuz 2015 Yaraya merhem Milli Ekonomi Modelidir
  • 8 Temmuz 2015 Yeni bir anlayış şart
  • 7 Temmuz 2015 Yunanistan 'Hayır'ın hakkını vermeli
  • 3 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 2 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 1 Temmuz 2015 Türkiye-Savaş-Rusya
  • 30 Haziran 2015 Ramazana yakışmayan manzaralar
  • 29 Haziran 2015 Yine savaşın eşiğindeyiz
  • 26 Haziran 2015 Ehl-i Beyt-4
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1473881 µs