Piyasalar

17 Temmuz 2019, Çarşamba tsi
°C

En Sıcak Konular

Prof. Dr. HAYDAR BAŞ


Prof. Dr. HAYDAR BAŞ
18 Şubat 2013

Kendimizi kandırmayalımDışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos ile görüştü. Ankara’da gerçekleşen görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında Türk - Yunan ilişkileri hakkında bilgi verildi. 
Türk Dışişlerinin tarihinde olmadığı kadar iyi bir noktaya geldiğini ifade ettiği Yunan ilişkilerinde acaba hangi gelişmeler olmuştur ki, bir iyileşmeden bahsedilmektedir. 
Türkiye ile Yunanistan arasında yıllar öncesine dayanan kara sularının 12 mile çıkarılması meselesi halledilmiş değildir. Ülkede bulunan Müslüman Türk azınlığın haklarında bir iyileştirme yapılmamıştır. 
Son dönemdeki yegâne ‘kazanım’ımız olan Kıbrıs üzerindeki Türk askerini işgalci kabul eden Yunanlılar, her fırsatta Ada’nın tek hâkimi olduklarını ilan etmektedir. 
AB üyesi Rum kesiminin arkasındaki Yunanistan, AB için yapılan referandumda Türklerin üyeliğine "hayır" diyen tarafın destekçisi idi. AK Parti hükümeti döneminde tüm bu olumsuz tabloya rağmen Türkiye’den bir iyileştirme gelmiştir. 
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tarih kitaplarından "Türklerin İzmir’de Yunanlıları denize döktüğü" ile ilgili ifadeleri kaldırmıştır. 
Konuşmada Davutoğlu’nun iyi ilişkiler üzerine yorumlarını gülümseyerek dinleyen Yunanlı Bakan, AB konusunda Türkiye’yi desteklediklerini belirtti. Ve ekledi: Bizim Yunan mitolojisinde atın üzerinde tasvir edilen bir kadın tanrıçamız vardır. Ve o her zaman boğazın sularından geçerken tasvir edilir. 
Sayın Davutoğlu, Yunanistan’ın Türkiye’nin AB üyeliği konusunda onay verdiği kısmı duyduktan sonra sevinçten gerisini kaçırmış olmalı ki, Yunanlı Bakanın aslında ne demek istediğini hiç düşünmedi. Oysa Yunanlı Bakan, tıpkı Kıbrıs adasında yüz yıllardır yaşayan Türkleri hiçe sayarak adanın tek hâkimi kabul edilen AB üyesi Birleşik Kıbrıs gibi bir Türkiye’nin AB üyeliğinin altını çizmiştir. 
Yunan mitolojisinde, boğazlara giren tanrıça, elbette ki Müslüman - Türk boğazlarında gezintiye çıkmamaktadır. Unutulmamalıdır ki, mitolojilerinde dahi siyasi ülkülerinin izlerini taşıyan bu Hıristiyan devlet, Hıristiyan dini ile şekillenen bir medeniyeti yaşamaktadır. 
Kendimizi kandırmaya gerek yok. Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan hangi bakan veya hükümet iktidara gelirse gelsin, Türkiye ye ve Müslüman Türk’e olan yaklaşımını değiştirmemiştir, değiştirmeyecektir. 
Sayın Davutoğlu, ''Birlikte Atatürk ve Venizelos'un 27 Ekim 1930'da Ankara Palas'ta çektirdikleri resmi ve burada bir arada bulunuşlarını andık."diyerek Atatürk den de bahsetmiştir. Atatürk’ün tam bağımsızlık üzerine kurulu, Cumhuriyete ve üniter devlete dayalı devlet yapısı, bu yapıyı kabul eden ve yok etmeye çalışmayanlar ile dostluk üzerine bina edilmiştir. 
Atatürk Kurtuluş Savaşı’nda Yunanlılarla, İtalyanlarla, İngilizlerle, Fransızlarla vatan topraklarını terk edene kadar canı pahasına savaşmıştır. Ancak genç Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bağımsız bir devlet olarak kabul ettirdikten sonra diğer devletler ile dostane ilişkiler başlamıştır. 
Yoksa tarihten gelen Haçlı zihniyeti sürerken, emeller devam ederken tek taraflı bir iyi niyet gösterisi Mustafa kemal in devlet anlayışında söz konusu bile edilemez. 
Şehitler vermiş bu millet tarihini unutmamıştır. Umarız, iç ve dış siyasete yön verenlerde sık sık tarihi hatırlarlar… 


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Nisan 2019 Golan Tepeleri'nden Türkiye'ye
  • 4 Ağustos 2016 FETÖ, Atatürkü neden sevmez?
  • 12 Temmuz 2016 NATO konsepti değişmiyor ya Türkiye?
  • 28 Haziran 2016 Zaman bizi haklı çıkardı: AB dağılıyor
  • 27 Haziran 2016 İmam Hüseyin (a.s.)
  • 17 Aralık 2015 Türkiyenin dostu kaldı mı?
  • 4 Ağustos 2015 Ehl-i Beytin değeri
  • 3 Ağustos 2015 İkinci defa sırtından vurulan Alevi Kürtler
  • 21 Temmuz 2015 Bayramınız mübarek olsun
  • 15 Temmuz 2015 Koalisyon görüşmeleri
  • 13 Temmuz 2015 Kadir Geceniz mübarek olsun
  • 10 Temmuz 2015 Yaraya merhem Milli Ekonomi Modelidir
  • 8 Temmuz 2015 Yeni bir anlayış şart
  • 7 Temmuz 2015 Yunanistan 'Hayır'ın hakkını vermeli
  • 3 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 2 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 1 Temmuz 2015 Türkiye-Savaş-Rusya
  • 30 Haziran 2015 Ramazana yakışmayan manzaralar
  • 29 Haziran 2015 Yine savaşın eşiğindeyiz
  • 26 Haziran 2015 Ehl-i Beyt-4
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1490008 µs