Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Prof. Dr. HAYDAR BAŞ


Prof. Dr. HAYDAR BAŞ
24 Aralık 2012

Türkiyenin kaynak problemi yokturSon derece zengin enerji kaynaklarına sahip olan Türkiye bu kaynakları devreye koymamakta, enerji arzının yüzde 80’i dışarıdan ithal edilmektedir. 
Üstelik bu ciddi bağımlılık enerji ihtiyacının tamamını da karşılayamamaktadır. Birçok araştırma merkezi son raporlarında Türkiye’nin önümüzdeki birkaç yıl içinde enerjiye olan gereksiniminin artmasına rağmen, enerji arzında yetersizliğe düşeceğini ortaya koymaktadır. 
Bu tarz raporlar maalesef kapitalist bakış açısı ile hazırlanmaktadır. 
Kapitalizmin kaynakların sınırlı, insan ihtiyaçlarının sınırsız olduğu yönündeki görüşü, dünya genelindeki yer altı zenginliklerinin ve kaynaklarının paylaşımını birkaç kişi ile sınırlandırmaktadır. 
Oysa dikkatli bakıldığında dünyada ve uzayda sınırsız ve devamlı kendini yenileyebilen kaynaklara sahip olduğumuz görülecektir. Milli Ekonomi Modeli’ni papaz Malthus’un kuramcısı olduğu kapitalist zihniyetten ayıran en önemli farklardan birisi, Milli Ekonomi Modeli’nde kaynakların sınırsız, ihtiyaçların sınırlı olduğu görüşünün kabul edilmesidir. 
Kapitalizmin ve bizim olaylara farklı bakışımızın temelinde, bu mükemmel dengedeki âlemin tesadüfler sonucu oluşmadığına olan inancımız vardır. 
Enerji elde etmede pek çok kaynağı bünyesinde barındıran Türkiye, bunları değerlendirmede de yetersizdir. Enerji kaynaklarının başında petrol ve doğalgaz gelmektedir. Yanı sıra, güneş enerjisi, nükleer enerji, rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji, bio-kütle (bio-mass) enerji, akıntı enerjisi, dalga enerjisi, yakıt hücreleri Türkiye’de kullanılabilecek enerji türleridir. 
Sera gazı etkisinden dolayı, Türkiye’nin önünde bor, hidroelektrik ve nükleer enerji imkânları bulunmaktadır. 
Milli Ekonomi Modeli’nde sınırsız kaynaklara sahip ülkemizde, elde edilebilecek enerji kaynakları konusuna geniş yer ayırmış ve şu tespitleri yapmıştık: 
Türkiye’nin yıllık güneşlenme süresi 2700 saattir. Dünyada gittikçe yaygınlaşan güneş evleri ve seralardan ülkemizde de yararlanılabilir. 
Tükenmeyen enerji grubunda yer alan güneş enerjisi, güneş termik santralleri ve güneş pilleri ile doğrudan elektrik elde edilmesini temin edebilir. Gelişmiş ülkeler toplam elektrik üretiminin önemli bölümünü nükleer enerji santrallerinden karşılamaktadır. Fransa ürettiği elektriğin yüzde 78’ini, Almanya, İsveç, İsviçre üçte birini nükleer santrallerden temin etmektedir. 
Türkiye ise nükleer enerji konusunda hammadde kaynaklarına,  konunun uzmanı bilim adamlarına sahip olasına rağmen, propagandalar neticesinde bu enerjiyi devreye koyamamıştır. Pek çok ülke rüzgâr enerjisinden yararlanmakta iken Türkiye bu enerjiden yeteri miktarda istifade edememektedir. Ülkemizde 54 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi, rüzgâr enerjisinden sağlanmaktadır. Bu rakam toplam üretim içinde çok küçük bir orandır. 
Ülkemizin rüzgâr enerjisi potansiyelinin 75 milyar kilovatsaat olduğu tespit edilmiştir. Yine araştırmalara göre Türkiye dünya genelinde jeotermal zenginlikleri ile yedinci sırada yer almaktadır.  Bu potansiyel, toplam elektrik enerjisi ihtiyacının yüzde 5’ini, ısıtmada ısı enerjisi ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayabilecek imkân demektir. 
Mevcut şartlarda jeotermal enerjinin yüzde 3’ü değerlendirilmektedir. Türkiye’de su potansiyelinin yüzde 70’ i kullanılmamaktadır. Bunun yanında dalga enerjisi de bitmeyen enerji türleridir. Ancak gelişmekte olan ülkelere uygulatılan dışa bağımlı politikalar, ülkelerin kaynaklarının devreye sokulmasını engellemektedir. 
Bugün büyük bir petrol denizinin üzerinde yüzen Türkiye’de, halen “petrol yok” yalanı söylenmektedir. Yakın zamana kadar geleceğin en önemli madeni borun dünyada en fazla bulunduğu yerin Türkiye olduğunu kaç kişi biliyordu? 
Maden rezervleri zenginliği ve yenilenebilir enerji kaynakları konusunda Türkiye özel bir yere sahiptir. Önemli olan bu kaynakları işleyecek milli projeleri uygulayabilecek, “milli duruş” sahibi kişilerin başa geçirilmesidir. Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Nisan 2019 Golan Tepeleri'nden Türkiye'ye
  • 4 Ağustos 2016 FETÖ, Atatürkü neden sevmez?
  • 12 Temmuz 2016 NATO konsepti değişmiyor ya Türkiye?
  • 28 Haziran 2016 Zaman bizi haklı çıkardı: AB dağılıyor
  • 27 Haziran 2016 İmam Hüseyin (a.s.)
  • 17 Aralık 2015 Türkiyenin dostu kaldı mı?
  • 4 Ağustos 2015 Ehl-i Beytin değeri
  • 3 Ağustos 2015 İkinci defa sırtından vurulan Alevi Kürtler
  • 21 Temmuz 2015 Bayramınız mübarek olsun
  • 15 Temmuz 2015 Koalisyon görüşmeleri
  • 13 Temmuz 2015 Kadir Geceniz mübarek olsun
  • 10 Temmuz 2015 Yaraya merhem Milli Ekonomi Modelidir
  • 8 Temmuz 2015 Yeni bir anlayış şart
  • 7 Temmuz 2015 Yunanistan 'Hayır'ın hakkını vermeli
  • 3 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 2 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 1 Temmuz 2015 Türkiye-Savaş-Rusya
  • 30 Haziran 2015 Ramazana yakışmayan manzaralar
  • 29 Haziran 2015 Yine savaşın eşiğindeyiz
  • 26 Haziran 2015 Ehl-i Beyt-4
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1500313 µs