Piyasalar

17 Temmuz 2019, Çarşamba tsi
°C

En Sıcak Konular

Prof. Dr. HAYDAR BAŞ


Prof. Dr. HAYDAR BAŞ
9 Ekim 2012

Suni gündemStratejik müttefik ABD, yaklaşan seçimlere yoğunlaştı. Obama’nın tekrar seçilmesi ise zor gözüküyor. Soyadının önündeki “Hüseyin” ismine güvenerek Müslümanlara diğer ABD başkanlarından farklı bir siyaset izleyeceği düşüncesi ile sevindiğimiz Obama, maalesef Ortadoğu’da akan kan ve gözyaşının mimarı oldu. Ülkesinde ise uzayan işgallerde beklenilen neticelerin alınmaması ve kaybedilen vatandaşlar sebebiyle sevilmemekte. Ama Obama’yı seçimlerde galibiyetten uzaklaştıracak asıl konu ekonomik kriz.
Kapitalizmin kalesi Birleşik Devletler eğer senyorajı devreye koyarak para basmamış olsaydı, çoktan batardı. Doların dünya parası olarak dolaşımda bulunması ABD’yi batmaktan koruyan can simididir. Ancak dar gelirli kesim ile aşırı zenginler arasındaki farkın devamlı artış göstermesi ve sürekli artan fakirlik halkı bezdirmiş durumda.
Hatırlanacaktır, “Yüzde 99 Biziz” sloganlarının atılmaya başladığı ilk yer, New York’taki Wall Street borsa binasının önü olmuştu. Kısaca ABD’nin gündemi seçimler, ekonomi, açlık, işsizlik…
AB ülkeleri de aynı dertten muzdarip. Onlar da ekonomik krizi atlatabilmiş değiller. 27 üyesi bulunan AB topluluğunda Yunanistan iflas etti. İtalya, Portekiz, İrlanda, Romanya, Macaristan ekonomileri çok zor günlerden geçiyor.
İtalya’nın borcu 2 trilyon Euro’yu geçmiş durumda. Romanya’da halk geçtiğimiz günlerde sokaklara dökülerek, “AB’den ayrılalım” diye haykırdı. AB ülkelerinde tırmanan işsizlik rakamları ve isyan etmeye başlayan halk kitleleri, liderleri korkutuyor. AB’nin ana gündemi de ekonomik kriz görünüyor.
Türkiye de ise, uzun süredir tek gündem terör... Öyle ki, şehit cenazelerinin ilk sırada yer aldığı haber bültenleri, son günlerde Akçakale de yaşananlarla başlayan savaş senaryolarına dönüştü. Dünyanın umurunda olmayan Suriye ile savaş konusu bizim için her şeyden önemli. Başka hiçbir mesele gündem edilmemecesine, her kanalda kendi kendine savaş açan bir ülke manzarası anlatılıyor.
Suriye ile aramızda yaşananlara Suriye’nin diplomatik özür dilemesinde rağmen, silahla karşılık vermeye devam eden Türkiye adeta savaşmak için zemin arayan bir tutum sergiliyor.
Bu manzara, aklımıza 2. Dünya savaşında yaşanan bir hadiseyi getirmekte: Bir Rus bilim adamı ABD’li askerlerce kaçırılır ve önemli bir devlet sırrını ifşa etmesi için zorlanır. Her yol denemesine rağmen Rus bilim adamı konuşturulamaz. ABD’li uzmanlar, bilim adamını konuşturmak için psikolojik baskı uygulamaya karar verirler. Sadece onun odasına yayın yapan bir TV kanalından Rusya’nın işgal edildiğini gün be gün ilerleyen haber bültenlerinde gösterirler. Bilim adamı için basılan gazetelerde Rusya’nın çaresizce teslim olduğu anlatılır. Rus bilim adamı öyle bir noktaya gelir ki, “artık direnmenin bir manası yok diyerek”, istenilen bilgileri verir.
Türkiye’de de dünya ile alakası olamayan bir suni gündem
büyütülüyor.
Bir taraftan ülke genelinde artan terör saldırıları ile adeta halkımız “artık ne olursa olsun bitsin bu iş” noktasına taşınırken, diğer yandan zorla Suriye ile savaşı başlatmak üzereyiz! “Bütün bunlar zihinlere, farklı bir senaryonun hayata geçmesini kolaylaştırmak için yapılmış olabilir mi?” sorusunu getirmekte. Terör ve savaş gündemi yoksa başka yerlere verilen sözlerin yerine getirilmesi için milletin gözünü kör edecek suni bir gündem olabilir mi?
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Nisan 2019 Golan Tepeleri'nden Türkiye'ye
  • 4 Ağustos 2016 FETÖ, Atatürkü neden sevmez?
  • 12 Temmuz 2016 NATO konsepti değişmiyor ya Türkiye?
  • 28 Haziran 2016 Zaman bizi haklı çıkardı: AB dağılıyor
  • 27 Haziran 2016 İmam Hüseyin (a.s.)
  • 17 Aralık 2015 Türkiyenin dostu kaldı mı?
  • 4 Ağustos 2015 Ehl-i Beytin değeri
  • 3 Ağustos 2015 İkinci defa sırtından vurulan Alevi Kürtler
  • 21 Temmuz 2015 Bayramınız mübarek olsun
  • 15 Temmuz 2015 Koalisyon görüşmeleri
  • 13 Temmuz 2015 Kadir Geceniz mübarek olsun
  • 10 Temmuz 2015 Yaraya merhem Milli Ekonomi Modelidir
  • 8 Temmuz 2015 Yeni bir anlayış şart
  • 7 Temmuz 2015 Yunanistan 'Hayır'ın hakkını vermeli
  • 3 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 2 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 1 Temmuz 2015 Türkiye-Savaş-Rusya
  • 30 Haziran 2015 Ramazana yakışmayan manzaralar
  • 29 Haziran 2015 Yine savaşın eşiğindeyiz
  • 26 Haziran 2015 Ehl-i Beyt-4
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1532219 µs