Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Prof. Dr. HAYDAR BAŞ


Prof. Dr. HAYDAR BAŞ
31 Ağustos 2012

Piyasaları canlandırmanın asıl yolu550 yıllık tarihi Mahmutpaşa Çarşısı, satışlarını canlandırmak için ilk defa  alışveriş festivali düzenleyecek. Tüm esnafın katılacağı ifade edilen festivalde yüzde 70 oranında indirimle tüketimin arttırılması hedeflenmektedir. 
Kapitalizmin geleneği indirimler tek başına piyasadaki tüketimin canlandırmak için yeterli bir çözüm olmayacaktır. Asıl mesele vatandaşın, pazarda ihtiyacı olan ürünü alacak paraya sahip olmamasıdır. Alım gücünün arttırılması, vatandaşın cebine para konması ile gerçekleşebilir. 
Milli Ekonomi Modeli'nde sosyal devlet projeleri ile yapmak istediğimiz, tüketim kabiliyeti olmayan dar gelirli kesimin cebine para koyarak, tüketim imkanına kavuşmasını sağlamaktır. Ev hanımlarının işçi statüsünde emekli edilmesi, doğum yapan annelere ikramiye, çocuk maaşı, dul ve yetimlerin maaşlarından yapılan kesintilerin kaldırılması, sıfır faizli evlendirme kredileri, kimsesiz yaşlıların maaşa bağlanması, üniversite harçlarının kaldırılması, çiftçiden vergi alınmaması, nakliyecilere, sanayicilere faizsiz uzun vadeli kredi imkanı alım gücünü arttırmak için hayata geçirilmesi gereken kurallardır. 
Yine Milli Ekonomi Modeli'nde vergisiz bir Türkiye olarak ifade edilen ve geliri 100 bin TL'nin altındaki kesimden vergi alınmaması da bu maksatladır. Piyasada olması gereken miktarda paranın bulunması reel piyasada canlılık oluşturacağı için, üretici de istediği pazara kavuşmuş olacaktır. Yani tüketimin canlandırılmasında adil bir gelir dağılımı kadar senyorajın devreye konması da önemlidir.

Yıllardan beri belli bir büyüme oranına sahip olan ülkemizde piyasada bulunması gereken yerli para piyasaya sürülmemiştir. Dışarıdan alınan borç para ile Merkez Bankamız bu yükümlülüğü yerine yetirmeye çalışmıştır. Merkez Bankası eski başkanlarından Serdengeçti bu konuda şunları ifade etmişti: "… Merkez Bankası evvelden beri basması gereken parayı basmamakta ve bunu faizleri yüksek tutmak için yapmaktadır. Rantiyeye hizmet etmeyi bırakıp çok para basılsa faizler düşecek, üretim ve yatırım artacak, üretim artınca enflasyon da düşecektir."

Senyoraj gelirini kabul etmeyenler, faizli paraya ses çıkarmamaktadırlar. Bizim emisyonumuz yurt dışından alınan faizli para karşılığıdır. Üretim neticesi piyasada kendi emisyonumuzu bulundurmak yerine  başka ülkelerin paralarını emisyonumuz yerine ikame ederek, gelirlerimizi bu ülkelere ihraç ediyoruz. Vatandaşımızın emeğinin ve üretiminin karşılığı  da dışarıya gitmektedir. Öyleyse piyasaların canlanması indirimler ile değil piyasalarda yeterli para miktarının olması ile sağlanabilir. Bunun yolu da Milli Ekonomi Modeli'mizde detayları ile izah ettiğimiz alım gücünün arttırılacağı adil bir gelir dağılımı, vergi ve kesintilerin kaldırılması ve piyasada yeterli, yerli ve maliyetsiz paranın bulunması yani senyorajın devreye konması iledir. 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Nisan 2019 Golan Tepeleri'nden Türkiye'ye
  • 4 Ağustos 2016 FETÖ, Atatürkü neden sevmez?
  • 12 Temmuz 2016 NATO konsepti değişmiyor ya Türkiye?
  • 28 Haziran 2016 Zaman bizi haklı çıkardı: AB dağılıyor
  • 27 Haziran 2016 İmam Hüseyin (a.s.)
  • 17 Aralık 2015 Türkiyenin dostu kaldı mı?
  • 4 Ağustos 2015 Ehl-i Beytin değeri
  • 3 Ağustos 2015 İkinci defa sırtından vurulan Alevi Kürtler
  • 21 Temmuz 2015 Bayramınız mübarek olsun
  • 15 Temmuz 2015 Koalisyon görüşmeleri
  • 13 Temmuz 2015 Kadir Geceniz mübarek olsun
  • 10 Temmuz 2015 Yaraya merhem Milli Ekonomi Modelidir
  • 8 Temmuz 2015 Yeni bir anlayış şart
  • 7 Temmuz 2015 Yunanistan 'Hayır'ın hakkını vermeli
  • 3 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 2 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 1 Temmuz 2015 Türkiye-Savaş-Rusya
  • 30 Haziran 2015 Ramazana yakışmayan manzaralar
  • 29 Haziran 2015 Yine savaşın eşiğindeyiz
  • 26 Haziran 2015 Ehl-i Beyt-4
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1618496 µs