Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Prof. Dr. HAYDAR BAŞ


Prof. Dr. HAYDAR BAŞ
18 Temmuz 2012

Hükümete sorularSayın Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı makamına geçebileceğinin konuşulduğu bugünlerde AK Parti’nin kurulma aşamasında basına sızdırılan bazı konuşmalar aklımıza geldi. 
Bunlar, AK Parti’nin kurulması ve iktidara taşınması sürecinde söz verdiğinden bahsedilen bazı başlıklardır. Var olduğu iddia edilen maddeleri Türkiye’nin bugünü ile beraber incelersek şu sorular ortaya çıkmaktadır: 
1) Irak’ın kuzeyinde bulunan bütün Türk birlikleri ve Türk ordusuna bağlı özel kuvvetler, aşamalı olarak Türk sınırlarına çekilecek miydi? Türk Ordusu bundan böyle hangi gerekçe ile olursa olsun sınır ötesi harekâtta bulunmayacak mıydı? Böyle bir anlaşma var mıdır? Anlaşmanın ardından çok geçmeden bu birliklerin önemli bir bölümü sınırlarımıza kaydırılmış mıdır? TSK, en kapsamlı sınır ötesi harekâtı 2008 Şubatında mı yapmıştır? Ve operasyonlar hakkında ABD’ye bilgi verilmiş midir? 
2) PKK/KADEK’e karşı yapılacak operasyonlar hakkında ABD makamlarına bilgi verilecek, izin alınacak mıdır? Bilgi vermeden ve izin almadan yapılacak müdahalelerde ABD’nin “Kürt halkına karşı şiddet uygulandığı ve soykırım yapıldığı” çerçevesinde uyarıda bulunma hakkı doğacak mıdır? Geçen süreçte Türkiye ABD ile beraber hareket etmeye başlamış mıdır? Öyle ki, Akşam gazetesine verilen özel bir mülakatta Genelkurmay Başkanı Sayın Necdet Özel, Kuzey Irak’a geçiş konusunu, bir başka ifadeyle Kandil’e operasyon hususunu ABD’nin izin verme şartına bağlamış mıdır? 
3) Türkiye, ABD’nin İran’a ve Ortadoğu ülkelerine uygulayacağı sınırlı askeri harekâtlarda ABD’nin talep etmesi halinde şartsız olarak üs ve taşıma kolaylığı verecek midir, askeri birlikle destek olacak mıdır? Türkiye, NATO konsepti çerçevesinde mi İzmir’de NATO üssü ve Malatya Kürecik’te füze kalkanı konuşlanmasına izin vermiştir? Başta İran olmak üzere bölgenin dinlenmesi için de NATO bağlamında ABD ile anlaşılmış mıdır? 
4) Türk ordusunun asker sayısı ABD’nin uygun bulduğu sayı ve miktara indirilecek midir? Tank ve ağır silahların miktarı azaltılacak mıdır? Askerlik süresinin azaltılması, “vicdani red” konusu, asker sayısının düşürülmesi, bedelli askerlik mevzu olmuş mudur? 
5) Irak’ın kuzeyinde kurulmuş olan ve Kürdistan adı verilen bölge resmen ilan edildikten sonra Türkiye Cumhuriyeti tarafından da resmen tanınacak mıdır? Kürdistan’ın kurulmasını savaş nedeni sayan ‘Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’ değişecek denilmektedir. Bu gerçekleşmiş midir? Türkiye, bugün Kuzey Irak’taki oluşum ile petrol alımına başlamış mıdır? 
6) PKK/KADEK elemanlarına genel kapsamlı af çıkarılacak mıdır? 
Hapiste veya dağda bulunan yöneticilerin siyasal mücadeleye katılmaları için gerekli hukuki ve siyasal önlemler alınacak mıdır? Pişmanlık yasası ile başlayan süreç, seçimlerden sonra genel affa doğru mu gitmektedir? Devlet yetkililerimizden İmralı ile görüşmeler yapanlar vardır. Bu konuda anayasal değişiklikler de dâhil her gelişme gündem edilmekte midir? 
7) Kamu Reform Yasası ve yerel yönetimler yasası çıkartılarak, Türkiye’de Kürt nüfusun yoğun yaşadığı şehir ve kasabaların belediyelerinin özerkleşmesi süreci sürdürülecek midir? Yerel yönetimlerin yetkilerinin arttırılması adı altında başlatılan çalışmalar, ileride düşünülen federatif yapının veya eyalet sisteminin parçası mıdır? Bugün bunun için mi yarı başkanlık ve başkanlık sistemi konuşulmaktadır? 
8) Kıbrıs’ta merhum Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş devre dışı bırakılacak, Annan Planı bazı küçük değişikliklerle uygulanacak, Ege Kıta Sahanlığı konusunda Yunanistan talepleri dikkate alınarak halledilecek diye söylenmiştir. Bunlar doğru mudur? Kıbrıs da Denktaş devre dışı bırakılmış mıdır? Ege’de 6 mil olan kıta sahanlığı 12 mile çıkarılacak mıdır? 
9) “Türkiye - Ermenistan ilişkileri normalleşecek” denilmiştir. Ermenistan’la sınırların açılması her an gündeme gelebilir mi? O tarihlerde basına yansıyan ve hiç bir AKP’li vekil tarafından yalanlanmayan bu başlıkları, Sayın Hükümetin Yetkililerine soruyoruz ve kamuoyunu aydınlatmalarını rica ediyoruz. 
Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Nisan 2019 Golan Tepeleri'nden Türkiye'ye
  • 4 Ağustos 2016 FETÖ, Atatürkü neden sevmez?
  • 12 Temmuz 2016 NATO konsepti değişmiyor ya Türkiye?
  • 28 Haziran 2016 Zaman bizi haklı çıkardı: AB dağılıyor
  • 27 Haziran 2016 İmam Hüseyin (a.s.)
  • 17 Aralık 2015 Türkiyenin dostu kaldı mı?
  • 4 Ağustos 2015 Ehl-i Beytin değeri
  • 3 Ağustos 2015 İkinci defa sırtından vurulan Alevi Kürtler
  • 21 Temmuz 2015 Bayramınız mübarek olsun
  • 15 Temmuz 2015 Koalisyon görüşmeleri
  • 13 Temmuz 2015 Kadir Geceniz mübarek olsun
  • 10 Temmuz 2015 Yaraya merhem Milli Ekonomi Modelidir
  • 8 Temmuz 2015 Yeni bir anlayış şart
  • 7 Temmuz 2015 Yunanistan 'Hayır'ın hakkını vermeli
  • 3 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 2 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 1 Temmuz 2015 Türkiye-Savaş-Rusya
  • 30 Haziran 2015 Ramazana yakışmayan manzaralar
  • 29 Haziran 2015 Yine savaşın eşiğindeyiz
  • 26 Haziran 2015 Ehl-i Beyt-4
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1554688 µs