Piyasalar

22 Temmuz 2019, Pazartesi tsi
°C

En Sıcak Konular

Prof. Dr. HAYDAR BAŞ


Prof. Dr. HAYDAR BAŞ
12 Temmuz 2012

Gerçekleri görme vaktidirAB’nin geleceği konusunda son dönemde Batı basınında çıkan haberler sanki çok önemli bir gelişmenin öngörüsü olarak yer almaktadır. ABD’li yatırımcı Soros’un her yorumu olay olmakta, ABD’li ekonomi profesörü Roubini kâhin olarak nitelendirilmektedir. Oysaki bahsi geçen kişilerin yorumları AB’nin geleceği noktayı tayin değil, geldiği yerin felaketini gösteren itiraflardan başka bir şey değildir. 
Bundan bir süre önce Soros, AB ülkelerinin krizden kurtuluş için borçlanma yolunu seçmeleri konusunda fiyasko ile sonuçlanacak yorumunu getirmişti. Ancak kendisi krizin sebebi olan ortak paraya geçişi destekleyen kişidir. 
Bugün ise Prof. Roubini, AB ülkelerinin tek tek Euro’dan çıkmaya başlayacağını söylemiştir. Ve bu bir kehanet olarak verilmiştir. 
Oysaki bu bizim Euro’ya geçişin ilk gününden beri ifade ettiğimiz ve beklediğimiz bir hakikattir. Bu konuyu ilk dile getirdiğimiz günlerde bize dudak bükenler şu anda dediklerimizin gerçekleşmeye başladığını Batılıların ağzından duymaya yeni başlamıştır. 
Almanya’da gerçekleşen Milli Ekonomi Kongresi’ne Hollanda’dan katılan Prof. Dr. Cornelia Versteegh, AB’nin 15 seneden kısa bir süre içinde dağılacağı öngörümüz hakkında şu itirafta bulunmuştu: “MEM’de beni en çok çarpan nokta AB’nin 15 seneden kısa bir süre içinde dağılacağı fikri idi. Kitabın tamamını okuyuncaya kadar bu şaşkınlığım devam etti. AB olarak bu kitabı çok iyi okumalıyız.” 
Bizim “dağılacağına” dair kesin iddiamız, AB’nin, ekonomi kurallarına ters olan ortak para fikrindendir ve bunun izahını tezimizde, MEM’de yapmıştık. 
Bu gerçeği ilk gören biz olduk. Yıllardır ifade ediyoruz. 
Türkiye’de halkımız veya siyasiler bu tezi gündemlerine almasalar da, 7 uluslararası kongre ile yüzlerce bilim adamı tarafından anlatılan Milli Ekonomi Modeli, pek çok maddeleri ile yüzlerce ülkede uygulanmaya başlamıştır. 
Ve yine 1990’larda dünya henüz deflasyonla tanışmadan gündeme taşıdığımız bir tez daha vardı. 
O günlerde gelecek on yıl içinde dünya ekonomilerinde çok ciddi bir pazar problemi yaşanacağını, özellikle hızlı büyüyen ülkelerin gerekli emisyon ayarlamalarını yapmamaları sonucunda deflasyon ile karşılaşacağını ifade etmiştik. 
Bu öngörümüzü bizzat Japonya için söylemiştik. 
Dediğimiz çıktı ve Japonya deflasyon sürecine girdi. Nominal faizler sıfırlandı, reel faiz oranları pozitif kaldı. Japon hane halkları satın alma güçleri düştüğü ve gelecek endişesi ile harcamalarını daha da kıstılar. Fiyatlar düştü, stoklar artmaya devam etti. Kapitalist sistem konusundaki yıllar öncesine dayanan bu iddialarımızın doğruluğu bugün yaşanan örneklerle bir bir ispatlanmaktadır. 
Eğer bir kehanetten bahsedilerek geleceğe dair bilgiler verilecekse bizim görüşlerimiz birer gelecek analizidir. Yoksa mevcut durumu tespit mahiyetindeki yorumlar asla ekonomi geleceğine yön verecek doğru yaklaşımlar olamaz. 
Türkiye’deki ekonomik gidişat ile ilgili olarak da 2000 yılından sonra kronikleşen ekonomik kriz ve enflasyon ortamından çıkışı IMF ve Dünya Bankası talimatlarında arayanlara yanlış yolda olduklarını ifade ederek şöyle demiştik: “Mevcut ekonomi politikaları ile enflasyonun düşmesi mümkün değildir. Bu gidişat ile ülkeyi batıracaklar. Çözüm IMF veya Dünya Bankası değil, Milli Ekonomi Modeli’dir.” 
Gelinen noktada Türk ekonomisi borç batağındadır. 
80’li yıllardan beri ifade ettiğimiz, “AB’nin bizi arasına almayacağı” tezi veya 1991 senesindeki ABD’nin Irak çıkarması için “Nihai hedef Türkiye’dir” tezimiz de ilk anda anlaşılamamış hatta bu kadar ileriye dönük bir fikriyat “Bu kadarı da olmaz” şeklinde değerlendirilmişti. Ancak her ikisi de adım adım gerçekleşmektedir. 
Öyleyse, olanı ifade etmekten öteye gidemeyen zihinleri bırakarak, Türkiye’nin geleceğine yön verebilecek doğru bakış açısının tercih edilme vakti çoktan gelmiştir. 
Hala Türk halkının bu hakikatleri görmezlikten gelmesinin manasını da anlamakta zorluk çekiyoruz. 
İlla bu gerçeklerin kabul edilmesi için Hıristiyan Batının bir bireyi mi olmak gerekiyor? Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 2 Nisan 2019 Golan Tepeleri'nden Türkiye'ye
  • 4 Ağustos 2016 FETÖ, Atatürkü neden sevmez?
  • 12 Temmuz 2016 NATO konsepti değişmiyor ya Türkiye?
  • 28 Haziran 2016 Zaman bizi haklı çıkardı: AB dağılıyor
  • 27 Haziran 2016 İmam Hüseyin (a.s.)
  • 17 Aralık 2015 Türkiyenin dostu kaldı mı?
  • 4 Ağustos 2015 Ehl-i Beytin değeri
  • 3 Ağustos 2015 İkinci defa sırtından vurulan Alevi Kürtler
  • 21 Temmuz 2015 Bayramınız mübarek olsun
  • 15 Temmuz 2015 Koalisyon görüşmeleri
  • 13 Temmuz 2015 Kadir Geceniz mübarek olsun
  • 10 Temmuz 2015 Yaraya merhem Milli Ekonomi Modelidir
  • 8 Temmuz 2015 Yeni bir anlayış şart
  • 7 Temmuz 2015 Yunanistan 'Hayır'ın hakkını vermeli
  • 3 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 2 Temmuz 2015 MEM çağı başlamıştır
  • 1 Temmuz 2015 Türkiye-Savaş-Rusya
  • 30 Haziran 2015 Ramazana yakışmayan manzaralar
  • 29 Haziran 2015 Yine savaşın eşiğindeyiz
  • 26 Haziran 2015 Ehl-i Beyt-4
  www.sinemalar.com

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1614908 µs